Idiopatické střevní záněty nejčastěji propukají kolem 20. až 30. roku věku. Léčit se musí včas a správně. Jen tak se podle expertů pacienti vyhnou nevratnému poškození střeva a předčasnému invalidnímu důchodu. Naději na plnohodnotný život přináší nemocným, kterým nezabírá konvenční léčba, moderní terapie. Tu ale v Česku užívá jen polovina pacientů, kteří ji potřebují. Důvodem je nedostatek specializovaných center a omezené rozpočty.
„Počet nemocných s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou v Česku stále roste. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky u nás každý rok přibude asi šest tisíc nových pacientů. Za několik let se počet nemocných přiblíží k hranici sto tisíc,“ říká místopředseda České gastroenterologické společnosti Martin Bortlík. „Pacienty neumíme zcela vyléčit. Pokud jim ale nasadíme vhodnou terapii včas, mohou žít stejně kvalitně jako zdraví lidé,“ doplňuje.
Idiopatické střevní záněty, s nimiž se na začátku letošního roku v Česku potýkalo přibližně 70 tisíc lidí, se nejčastěji léčí konvenční terapií – pomocí korktikoidů, imunosupresiv nebo aminosalicylátů. Léčba ale nezabírá všem. Pacienti se navíc při ní mnohdy potýkají s vedlejšími účinky, a čelit tak musí dalším komplikacím, například infekcím. Naději na plnohodnotný život přináší moderní cílená terapie. „Tento druh léčby by u nás měla dostávat přibližně polovina pacientů s Crohnovou chorobou a pětina nemocných s ulcerózní kolitidou. V současné době ji ale podstupuje jen přibližně 12 tisíc pacientů. Reálná potřeba této terapie je minimálně dvojnásobná,“ popisuje Bortlík.
Důvody, proč se moderní léčba dostává jen k polovině osob, které ji potřebují, jsou podle něj především ekonomické. Specializovaná centra, jež terapii nabízí, se totiž potýkají s omezenými rozpočty. „Finanční prostředky určené na centrovou léčbu se musí nadále navyšovat. Neměly by být zdrojem rezerv, na které se sahá pro účely jiných zdravotnických segmentů. Do jednotlivých kapitol zdravotnického systému by se měly finance rozdělovat efektivněji,“ zdůrazňuje Bortlík. Specializovaných center podle něj navíc není dostatek. „Také kapacity míst poskytujících moderní terapii jsou omezené. Řada pacientů se do nich nedostane včas. To může způsobit závažné komplikace, například v podobě nevratného poškození střeva,“ doplňuje Ilja Tachecí, přednosta II. interní gastroenterologické kliniky Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. „Česká gastroenterologická společnost tak vznik nových center v oblastech, kde je jich nedostatek, jednoznačně podporuje. Klíčová je kvalita a dostatečné personální zajištění takových pracovišť,“ říká Tachecí.
Moderní léčba život pacientů výrazně zlepšuje. Nemocní mohou pracovat a téměř bez omezení žijí běžný život. „V praxi se setkáváme s mnoha mladými lidmi, kteří končí zbytečně v předčasném invalidním důchodu. Investovat do moderních léků i specializovaných center se proto rozhodně vyplatí. Stát díky tomu ušetří na sociálních dávkách,“ podotýká Bortlík.