Při zpoždění autobusu nebo vlaku mohou lidé žádat náhradu. Neplatí to ale vždycky

Cestování vlakem nebo autobusem může být leckdy komplikované. Někdy se stane, že spoje mají zpoždění, jindy nevyrazí vůbec. Někdy se s cestujícími vlak zastaví uprostřed polí a zkrátka nejede.

Hlavní nádraží

Lidé mohou za určitých okolností žádat i vrácení plné ceny jízdného.
Zdroj: pixabay.com

  • Lidé mohou za určitých okolností žádat i vrácení plné ceny jízdného.
  • Zdroj: pixabay.com

Pokud lidé cestují vlakem po Evropské unii, řídí se jejich práva evropským nařízením o právech a povinnostech v železniční dopravě. Ta se vztahují jak na vnitrostátní, tak i mezinárodní spoje. Česká republika si ale vyjednala výjimku pro mezinárodní spoje, které začínají nebo naopak končí mimo Evropskou unii. Výjimkou jsou spoje do Švýcarska. Těmto cestujícím nemusí být přiznaná všechna práva, například nárok na kompenzaci za zpoždění nebo zrušení spoje.Pokud lidé důvodně předpokládají, že jejich spoj bude mít zpoždění hodinu či více, mají na výběr z několika možností. Cestující mohou požádat o vrácení plné ceny jízdného, tedy nejen za neuskutečněnou část cesty, ale i za tu, kterou už absolvovali, pokud pro ně pokračování v cestě nemá smysl. Kromě toho se mohou bezplatně vrátit do cílové stanice jiným spojem.Pokud cestující nemohou žádat o vrácení plné ceny jízdného, mají nárok na vrácení 25 procent z ceny jízdného při zpoždění od 60 do 119 minut, na 50procentní kompenzaci mají nárok při zpoždění 120 minut a více.Tuto kompenzaci ale cestující nemohou požadovat ve chvíli, když o komplikacích věděli ještě před nákupem jízdenky. Dopravce navíc neodpovídá za zpoždění, která vzniknou vlivem nepředvídatelných okolností, například při extrémním počasí. Nárok na kompenzaci cestující nemají ani ve chvíli, kdy si zpoždění způsobili sami, nebo když zpoždění vzniklo následkem jednání třetí osoby, kterému dopravce nemohl v žádném případě zabránit. Taková situace nastává například při výskytu osob na trati. Stejně tak nárok na odškodnění nevzniká ve chvíli, kdy za komplikace může jiný dopravce na stejné trase nebo při pochybení provozovatelů nádraží.Lidé však mají při výraznějších zpožděních nárok na občerstvení, ubytování nebo náhradní dopravu, jestliže v cestě nemohou pokračovat ještě ten samý den.Pokud jde o dálkové autobusové spoje, kdy lidé cestují 250 kilometrů a dále a cesta začíná a končí na území Evropské unie, vztahuje se na ně také evropská legislativa. Při zpoždění 120 minut a déle mají stejné nároky jako v případě vlaků.Cestování vlakem nebo autobusem může být leckdy komplikované. Někdy se stane, že spoje mají zpoždění, jindy nevyrazí vůbec. Někdy se s cestujícími vlak zastaví uprostřed polí a zkrátka nejede.

Pokud lidé cestují vlakem po Evropské unii, řídí se jejich práva evropským nařízením o právech a povinnostech v železniční dopravě. Ta se vztahují na vnitrostátní i mezinárodní spoje. Česká republika si ale vyjednala výjimku pro mezinárodní spoje, které začínají nebo naopak končí mimo Evropskou unii. Cestujícím v nich nemusí přepravce dát například kompenzaci za zpoždění nebo zrušení spoje.

Pokud lidé důvodně předpokládají, že jejich spoj bude mít zpoždění hodinu či více, mají na výběr z několika možností. Můžou požádat o vrácení plné ceny jízdného, tedy nejen za neuskutečněnou část cesty, ale i za tu, kterou už absolvovali, pokud pro ně pokračování v cestě nemá smysl. Kromě toho se mohou bezplatně vrátit do výchozí stanice jiným spojem.

Pokud cestující nemohou žádat o vrácení plné ceny jízdného, mají nárok na vrácení 25 procent při zpoždění od 60 do 119 minut, na 50procentní kompenzaci mají nárok při zpoždění 120 a víc minut. Kompenzaci ale nemůžou požadovat, pokud o komplikacích věděli ještě před nákupem jízdenky. Dopravce navíc neodpovídá za zpoždění, která vzniknou kvůli nepředvídatelným okolnostem, například při extrémním počasí. Nárok na kompenzaci cestující nemají ani ve chvíli, kdy si zpoždění způsobili sami, nebo když zpoždění vzniklo následkem jednání třetí osoby, kterému dopravce nemohl v žádném případě zabránit. Taková situace nastává například při pohybu lidí na trati. Stejně tak nárok na odškodnění nevzniká ve chvíli, kdy za komplikace může jiný dopravce na stejné trase nebo při pochybení provozovatelů nádraží.

Lidé však mají při výraznějších zpožděních nárok na občerstvení, ubytování nebo náhradní dopravu, jestliže v cestě nemohou pokračovat ještě ten samý den.

Pokud jde o dálkové autobusové spoje, kdy lidé cestují 250 kilometrů a víc, a cesta začíná a končí na území Evropské unie, vztahuje se na ně také evropská legislativa. Při zpoždění 120 minut a déle mají stejné nároky jako v případě vlaků.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

pendolino
Domácí

Z Prahy do Drážďan za necelou hodinu: Stavba koridoru dostala zelenou

Leo Express
Ekonomika

Leo Express hlásí miliardové tržby a dvojnásobek cestujících

GspEk3AXgAEXgDT
Domácí

Bouřky porážely stromy. Nejhůř bylo kolem Hradce a ve středních Čechách

Moravská brána
Domácí

Vysokorychlostní trať na Moravu dostala zelenou