úterý 22. dubna 2025

Při transplantaci prasečích orgánů nebudou nutné speciální léky

Výsledky americké lékařské studie ukázaly, že pro mezidruhovou transplantaci orgánů nejsou potřeba žádné speciální experimentální léky. Xenotransplantace by mohla být v budoucnu klíčem k záchraně spousty lidských životů.

23940189268_2391c226f9_b

Ilustrační fotografie.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: Flickr

V Americe čeká na transplantaci selhávajících orgánů více než sto tisíc pacientů. V České republice je na seznamu čekatelů přes tisíc pacientů. Mnoho lidí se své operace nikdy nedočká a zemře. „Ve Spojených státech a na celém světě je kritický nedostatek dárcovských orgánů a xenotransplantace má skutečně potenciál být revolučním trvalým řešením problému,“ řekla vědecká ředitelka Emory Transplant Center Many Ford.

Lékaři již celá desetiletí hledají vhodnou alternativu, kterou, jak se ukázalo, mohou být modifikované orgány prasat. Xenotransplantace je jako obor ve svých počátcích a praxe je prozatím na živých pacientech zakázaná.

Vědcům z Alabamské Univerzity v Birminghamu se však povedlo nedávno bez komplikací transplantovat třem pacientům, kteří prodělali mozkovou smrt, upravené prasečí ledviny. Před operací jim lékaři podali dvojici medikamentů určenou pro běžné transplantace. Kombinace léku na potlačení imunity a léku proti infekci zabrala, těla orgány přijala a neobjevila se žádná bakteriální infekce.

Co je xenotransplantace?

Xenotransplantace je chirurgický zákrok, při kterém dojde k nahrazení nefunkční tkáně nebo selhávajícího orgánu za jiný zdravý od jiného živočišného druhu.

Autor: Zuzana Beranová

Související

La Roche-Posay
Ekonomika

Roche investuje 50 miliard dolarů v USA

nákladní čínská loď
Ekonomika

USA zavedou poplatky na čínské lodě. Chtějí oživit domácí výrobu

Harvardova univerzita
Zahraniční

Harvard zažaloval Trumpovu administrativu

14601882594_50d2f7eb98_z
Zahraniční

Putin chce přímé rozhovory o míru. Navrhl je poprvé od začátku války