Jaderná válka by podle americké studie způsobila celosvětový hladomor. Nukleární výbuch by vyprodukoval takové množství sazí, že by blokoval sluneční paprsky, tím by ovlivnil klima a značně omezil potravinářský průmysl.
Studie zjistila, že i relativně malý nukleární konflikt např. mezi Indií a Pákistánem by byl zničující. Za předpokladu, že by konflikt trval jeden týden a do ovzduší by ze stovky jaderných zbraní bylo vypuštěno 5 milionů tun sazí, by okamžitě zemřelo 27 milionů lidí. Po dvou letech od konfliktu mezi Indií a Pákistánem by potravinářský průmysl byl stále do značné míry pozastaven a globální teplota by klesla o 1,1 stupně. Nedostatek potravin by způsobil hladomor, kterému by podlehlo 255 milionů lidí.
V nejhorším scénáři, kdy by došlo k jaderné válce mezi USA a Ruskem, studie počítá s tím, že by masivní nasazení jaderných zbraní vyprodukovalo 150 milionu tun sazí a okamžitě zabilo na 360 milionu lidí. Množství sazí by zapříčinilo pokles průměrné teploty na Zemi o 14 stupňů a na celosvětový hladomor by zemřelo přes 5 miliard lidí.
Studie zjistila, že v případě velkého jaderného konfliktu by se zemědělská produkce propadla o 90 procent během prvních tří až čtyř let od konfliktu. Při vypuknutí nejhoršího scénáře by obyvatelé všech států s výjimkou Austrálie, Argentiny, Uruguaye, Omanu, Brazílie, Paraguaye hladověli.