pondělí 31. března 2025

Při firemní akci v Chicagu nezatáhli závěsy, způsobili masakr stovek ptáků

Za jediný večer uhynula v Chicagu tisícovka opeřenců. Migrující hejno narazilo do jednoho z prosklených mrakodrapů. Kvůli firemní akci se tam svítilo, přestože ve městě platí vyhlášku, která eliminuje oslňování ptactva.

ptáci Chicago

Tisícovka mrtvých ptáků v Chicagu.
Zdroj: Chicago Field Museum

  • Tisícovka mrtvých ptáků v Chicagu.
  • Zdroj: Chicago Field Museum

Největší ptačí masakr v posledních letech. V okruhu 2,5 kilometru okolo výškových budov společnosti McCormic Place se našla asi tisícovka mrtvých pěnic a sluk lesních. Jejich smrt způsobila světla zářící v největším kongresovém centru v Severní Americe.  Města přitom má řadu opatření, aby kolizím ptactva s výškovými budovami co nejvíc zamezilo. Jedním z nich je i dohoda, že v mrakodrapech se v šeru nebude svítit, pokud to není nezbytně nutné.

Vedení budovy přiznalo, že nechalo světla centra rozsvícená kvůli firemní akci a zdůraznilo, že jinak se celoměstského programu zhasnutí světel poctivě účastní. "Smrt ptáků způsobily neobvyklé povětrnostní podmínky za vrcholu migrační sezóny podzimu 2023 ve městě spojené s ptačím zmatkem, který pramení z vyzařujících světel. Tento incident nás opravdu zarmoutil," uvedlo na sociálních sítích vedení McCormick Place. Proč ale nikdo nezatáhl závěsy, aby riziko pro ptáky snížil, to už nekomentovalo.

"Ztráta je obrovská, vzhledem k tomu, že ptáci jsou důležití pro globální ekosystém," řekla Annette Princeová, ředitelka chicagské dobrovolnické skupiny věnované ochraně stěhovavých ptáků. Tělíčka ptáků putovala do muzea, které je nechá vycpat, budou tak sloužit například při vzdělávání veřejnosti.

Ve Spojených státech prý ročně kvůli výškovým budovám zahyne až miliarda ptáků. Jedním z nejsmrtelnějších míst pro migrující ptáky je právě Chicago.

Autor: Nikola Velkoborská
Zdroj: Washington Post

Související

Galapágy pták
Zahraniční Fauna

Ptáci na Galapágách trpí „silniční agresí“ kvůli lidskému hluku

Orel mořský
Domácí Fauna

Ve Zlínském kraji objevili nové hnízdo vzácného orla mořského

Sokoli hnízdící na Býčí skále.
Domácí Fauna

Sokoli se vrátili na Býčí skálu

Zoborožec světlehlavý ze Zoo Plzeň
Domácí Fauna

Vzácný zoborožec je poprvé v Česku. Chová ho Plzeň