úterý 17. září 2024

Při cestách po Slovensku platí jiná pravidla než u nás

Zelená karta je povinná, reflexní oděv musí mít každý, kdo opustí auto, platí také zákaz umísťovat navigace a kamery na čelním skle v zorném poli řidiče.

Dalnice slovensko-3

Ilustrační foto.
Zdroj: kalkulator.cz

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: kalkulator.cz

Zatímco při cestách po České republice nemusí mít řidič u sebe zelenou kartu, na Slovensku ji bude potřebovat.

U povinné výbavy je také rozdíl mezi Českem a Slovenskem. Na Slovensku je potřeba kromě tradiční lékárničky a výstražného trojúhelníku také reflexní oděv pro každého, kdo vystupuje při mimořádné události z vozu, a to ve dne i v noci. Slovenské dopravní předpisy přesně oděv neupřesňují, může to být vesta, bunda nebo třeba pláštěnka. Pokud se chystáte cestovat se domácím mazlíčkem, je nezbytný evropský pas pro domácí zvířata, známý jako petpas.

Slovensko nedovoluje umísťovat navigace a kamery na čelní sklo do zorného pole řidiče. Další pravidla jsou stejná jako u nás, a to včetně nulové tolerance alkoholu nebo nutnosti celodenního svícení v obcích i mimo ně.

Pro osobní a nákladní vozy do 3,5 tun platí podobná pravidla jako u nás. Pozor si dejte jen na dálnicích. Pokud dálnice nebo rychlostní silnice prochází zastavěným úsekem, maximální povolená rychlost klesá na 90 kilometrů v hodině. Zpozornět byste měli i tehdy, když cestujete obytňákem nebo jste za auto zapřáhli přívěs. V takových případech jsou limity trochu jiné. Za překročení limitu pak hrozí pokuta ve výši až 800 euro.

Pokud se chystáte k cestování využívat dálniční síť, neměli byste zapomenout na poplatky. Auta do 3,5 tuny mají klasickou dálniční známku, větší vozy pak platí mýtné. Osobní auta s přívěsem, která překročí hmotnost 3,5 tuny, zaplatí dálniční poplatky za auto i za přívěs zvlášť. Známky lze zakoupit elektronicky, online, případně prostřednictvím mobilní aplikace eznamka.sk. Jde to ale i na čerpacích stanicích nebo v automatech umístěných na hraničních přechodech. Povinnost koupit si dálniční známku mají i majitelé elektromobilů, které jsou v ČR od dálničních poplatků osvobozené.

Důležité je i cestovní pojištění. „Mohlo by vás napadnout vycestovat jen s evropskou kartičkou pojištěnce, díky které máte v členských zemí EU nárok na stejnou péči, jakou mají místní obyvatelé. To se ale nemusí vyplatit. Klasickým příkladem je zásah slovenské horské služby, na který se veřejné pojištění nevztahuje. Bez cestovního pojištění tedy pobyt v horách raději vůbec neriskujte,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Související

tilt-ash-ashtray-smoking-cigarettes-wallpaper-preview
Ekonomika

Slovensko zdraží cigarety i slazené nápoje. Získá stovky milionů eur ročně

29244633353_48265f7b33_b
Zahraniční

Stíhání šéfa slovenského parlamentu je zastaveno. Případ je promlčený

Bývalý slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
Zahraniční

Čaputová bude učit na Stanfordu

417683996_935035384653431_2947199988979657678_n
Zahraniční

Na Slovensku to znovu vře. V hlavních rolích Šimečka a Šimkovičová