Prezident Zeman chtěl abolici pro své spolupracovníky

Znemožnit trestní stíhání chtěl Miloš Zeman ve dvou případech, které se týkají jeho nejbližších spolupracovníků. Jedná se o případ skartace vrbětické zprávy a o úniky informací Bezpečnostní informační služby na Hrad.

Prezident Zeman a kancléř Mynář

Prezident Zeman a kancléř Mynář
Zdroj: Interwiew ČT

  • Prezident Zeman a kancléř Mynář
  • Zdroj: Interwiew ČT

Zeman loni v létě neuspěl u premiéra Petra Fialy se žádostí o spolupodepsání takzvané abolice.

Kauzy se bezprostředně týkaly prezidentské kanceláře. V prvním případě šlo o skartování tajné zprávy o ruském zapojení do výbuchů ve Vrběticích, které nařídil kancléř Vratislav Mynář nejspíš proto, aby se neobjevily důkazy, že se zpráva dostala i do rukou lidem, kteří ji číst nesměli.

V druhém případě šlo o podezření, že důstojník BIS vynášel prezidentovi utajované skutečnosti o údajných odposleších jeho okolí. Podle Zemana ředitel BIS Michal Koudelka nařídil odposlechy jeho i lidí z jeho nejbližšího okolí. Po Zemanových výrocích se případem začala zabývat inspekce Bezpečnostní informační služby pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Prezident může udělovat milosti, amnestie a abolice. Pro amnestii a abolici k tomu potřebuje spolupodpis předsedy vlády, případně podpis jím pověřeného člena kabinetu. V případě abolice prezident nařídí, aby se trestní stíhání pro určitý trestný čin nezahajovalo, nebo se zastavilo v případě, že už začalo, ale zatím pravomocně neskončilo.

Související

x6KFSk
Domácí

Rodina skladníka z Vrbětic dostane odškodné. Zbrojařům se to nelíbí

ok18
Zahraniční

Maduro je znovu prezidentem Venezuely. USA zvýšily odměnu za jeho zatčení

Jimmy_Carter_smiling,_2014
Zahraniční

Zemřel bývalý americký prezident Jimmy Carter. Dožil se rovných sta let

prezident
Domácí

Vrbětice po výbuchu pomůže vyčistit pracovní skupina