Co nejefektivnější léčba antidepresivy bez vedlejších účinků, to by měla už v příštím roce zajistit technologie, kterou vyvíjí neurovědkyně Cohen Solal z izraelské firmy Genetika+. Ta v roce 2018 začala intenzivní výzkum, kdy se z krve pacientů generují mozkové buňky, na kterých testují účinky jednotlivých léků. „Napoprvé můžeme charakterizovat správný lék pro každého pacienta. Informace získáme s pacientovou anamnézou a genetickými údaji. Poté je zpracuje systém umělé inteligence, aby určil nejlepší lék, který má lékař předepsat, a poradí i s dávkováním,“ popisuje proces Solal.
Spuštění technologie pro komerční využití plánují už na příští rok, i přesto, že je v současné době stále ve fázi vývoje. Sází také na velkou poptávku, podle Světové zdravotnické organizace totiž ve světě trpí depresemi více než 280 milionů lidí. Až dvě třetiny na poprvé předepsaných léků dnes nepomáhají správně. „Je proto nejvyšší čas, abychom využili spojení nejnovější počítačové technologie a pokroků v biologických výzkumech,“ říká neurovědkyně.
Umělou inteligenci izraelské firmy využívají také farmaceutické společnosti, a to ke snížení nákladů a zrychlení při vývoji léků.