Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spustilo nové služby v informačním systému Registr CITES, který usnadňuje registraci a vyřizování žádostí o výjimky ze zákazu obchodu s ohroženými druhy. Digitalizace má usnadnit práci chovatelům, obchodníkům se zvířaty a zoologickým zahradám.
„Češi jsou chovateli světového formátu, jen v databázích Registru CITES máme aktuálně více než 40 tisíc osob se zaregistrovanými 150 tisíci exemplářů druhů podléhajícím CITES, které jsou aktuálně chované v Česku. Spuštění novinek v Registru mám za další krok směrem k digitalizaci agendy CITES,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Ministerstvo životního prostředí také zpřístupnilo veřejnou analytickou aplikaci Registru CITES, která poskytuje informace o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy a chovu těchto druhů v České republice.
Nová služba umožňuje elektronické vyplňování žádostí o registrace exemplářů CITES a potvrzení o výjimce ze zákazu obchodních činností. Ministr Hladík zdůraznil, že tato inovace urychlí proces vyřizování žádostí, sníží riziko chyb a poskytne žadatelům historický přehled o podaných žádostech. Analytická aplikace Registru CITES je veřejně přístupná a umožňuje získat přehled o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy, registrovaných exemplářích a přestupcích při porušení legislativy CITES.
CITES
Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin
Jedna z nejdůležitějších dohod chránících rostliny a živočichy na mezinárodní úrovni. Jejím smyslem je celosvětová kontrola obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.