V česku se opakuje situace z let 2019 až 2021. „Tehdy škody způsobené hrabošem dosáhly 2 miliard korun. Ministerstvo zemědělství i letos sice schválilo aplikaci rodenticidů povoleným způsobem do nor, ale tento postup je u kalamity takového rozsahu naprosto nedostatečný,“ uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pícha.
„Je jisté, že postižených zemědělců budou tisíce a celková škoda tak bude bezpochyby ještě vyšší. V případě, že zemědělcům nebude umožněno využít dostatečně efektivní nástroj pro hubení hrabošů, budou žádat o kompenzaci újmy od Ministerstva životního prostředí. To bude znamenat další zátěž pro státní rozpočet, a administrativní zátěž jak pro zemědělce, tak pro státní orgány,“ prohlásil Pícha.
Nejvíce postiženými oblastmi jsou střední a jižní Morava, a to především okresy Kroměříž a Uherské Hradiště. Nejvíce jsou poškozeny porosty pšenice ozimé, řepky olejky, vojtěšky či jetele. Vyplývá to z průzkumu Zemědělského svazu ČR mezi zemědělci, kteří letos nahlásili více než 76 tisíc hektarů nevratně poškozených porostů.