Uchazeči o zaměstnání se čím dál častěji setkávají s tím, že je firmy odmítají kvůli příliš vysoké kvalifikaci, obávají se, že jim jde jen o vysoký plat, nemají dostatečnou motivaci pro danou pozici a odejdou hned, když jim konkurence nabídne vyšší plat. Výsledkem je začarovaný kruh, kde se nabídka a poptávka míjejí.
Podobnou zkušenost má za sebou i František z Prahy. ,,Řídil jsem dřív nadnárodní prodej nátěrových barev. Byla to ale časově náročná práce a já chtěl být s rodinou. Rozhodl jsem se proto ucházet o místo šéfa prodeje v malých firmách, kde byla jasná pracovní doba a více času. Ve třech společnostech mi řekli, že protože mám manažerské kurzy a řídil jsem dvě stovky lidí, tak mi jejich firma časem přestane stačit. Nedokázal jsem jim vysvětlit, že už o velké společnosti nestojím, že chci hlavně pohodu a čas na rodinu," popisuje.
Dalším z důvodů, proč i ostřílení matadoři v oboru nemohou sehnat místo je, že některé společnosti přestávají preferovat zkušenosti a vzdělání a vyžadují například časovou flexibilitu, komunikaci ve více jazycích nebo technickou zdatnost. Nároky na zaměstnance rostou i v pozicích, kde to dříve nebylo běžné. Firmy proto častěji sahají po nováčcích, kteří mají chuť do práce a splňují předpoklady zapojit se do moderní pracovní sféry.