neděle 24. září 2023

Přehrada měla chránit před záplavami. Voda z ní nakonec smetla celé vesnice

Před 107 lety došlo k jedné z největších tragických událostí dvacátého století. To totiž v Jizerských horách zabíjela voda poté, co se protrhla hráz přehrady na Bílé Desné.

Protrzena_prehrada

Šoupátková věž stojí v Jizerských horách jako připomínka dávné tragédie.
Zdroj: Wikipedia

  • Šoupátková věž stojí v Jizerských horách jako připomínka dávné tragédie.
  • Zdroj: Wikipedia

Nápad na vybudování přehrady na Bílé Desné v Jizerských horách pocházel už z devatenáctého století a měl lidi, kteří bydleli zejména v nedalekých Albrechticích, chránit před častými jarními povodněmi. Myšlenka to byla dobrá, ovšem její zpracování už pokulhávalo a to do té míry, že mělo nakonec katastrofální následky. Když totiž 18. září 1916, tedy přesně před 107 lety, objevili dva lesní dělníci pramínek vody vytékající z tělesa přehrady, která byla dokončena jen rok předtím, netušili, že stojí na začátku obrovské tragédie.

Ačkoliv o svém nálezu informovali hrázného, který nechal otevřít uzávěry a vodu z přehrady postupně vypouštět, bylo už pozdě. Trvalo to jen sedmdesát minut od chvíle, kdy dělníci spatřili onen pramínek do okamžiku, než se celá hráz protrhla a voda se ohromnou ničivou silou začala valit do údolí. Účet za řádění živlu byl tragický – 65 mrtvých, 33 zničených a 69 poškozených domů a 307 lidí bez přístřeší.

Jako příčina neštěstí bylo stanoveno použití nevhodného materiálu a nedostatečné hutnění při stavbě. Ovšem v potaz byla brána i skutečnost, že v době stavby přehrady přišly do oblasti velké deště, které budované dílo poškodily a také fakt, že zuřila první světová válka, která z podobných staveb značně vysála finanční prostředky. Všechny tyto důvody zazněly před soudem, který se protáhl na dlouhých sedmnáct let a skončil nakonec osvobozením všech obžalovaných.

Dnes je místo protržené přehrady vyhledávaným turistickým cílem. Na něm jako monument a připomínka tragických událostí, stojí původní šoupátková věž.

Autor: Jan Skala

Související

Olympic_-_Říčany_2021
Hudba

Olympic zrekapituluje šedesátiletou kariéru výběrovkou i obřím koncertem

Prohibice_v_Usti_nad_Labem,_Albert_B
Domácí Výročí

Ani kapka tvrdého alkoholu. Metanolová aféra zavřela pijanům kohoutky

Proces_s_Omladinou_1894
Domácí

Stanné právo před 130 lety předznamenalo proces s Omladinou

valachipoints
Zahraniční Výročí

Smrt nebo svědectví? Valachi před 60 lety poprvé odkryl všechny praktiky mafie