Klidně i desítky tisíc korun dají lidé bance jako poplatek za předčasné splacení hypotéčního úvěru. „V pozměňovacím návrhu je uvedeno, že poplatek za předčasné splacení bude 0,25 procenta za každý rok do konce fixace, nejvýše však jedno procento nesplacené jistiny,“ řekl poslanec Michael Kohajda (KDU-ČSL).
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chtěl původně prosadit až dvouprocentní poplatek, to se ale většině poslanců nelíbilo.
Banky jsou za změnu rády. Doposud si totiž účtovaly jen pár stovek jako administrativní poplatek. Kvůli tomu prý docházelo k časté změně poskytovatele úvěru u klientů, a tak fixace vlastně postrádala smysl. Stejně tak je podle bank přínosné, že se současný zákon upraví a jeho znění bude jasné.
„Legislativní změnu, kterou vláda schválila, vnímáme pozitivně, neboť upřesněním znění zákona budou odstraněny nejednoznačné výklady,“ řekl před časem mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.
Aktuálně se totiž stává, že si banky současný zákon vyloží jinak a kromě administrativního poplatku si za předčasné ukončení úvěru účtují více peněz, což je podle ČNB nepřípustné.
V pozměňovacím návrhu jsou uvedené i situace, kdy je možné hypotéku předčasně splatit bez poplatku, a to v případě rozvodového vypořádání a prodeje nemovitosti po dvou letech od jejího nákupu. Poslanci o změně budou hlasovat v polovině listopadu.