Spousta z nás má v paměti tragické následky zemětřesení v Indickém oceánu nebo na ostrově Haiti, které patřily mezi nejničivější přírodní katastrofy moderních dějin.
Málokdo ale ví, že nejdrtivější zemětřesení v historii lidstva zpustošilo v roce 1556 Čínu. Počet obětí se odhaduje na 830 tisíc, což je téměř čtyřikrát více než při katastrofě v Indickém oceánu v roce 2004. Při čínském zemětřesení zemřelo zhruba 60 procent obyvatel v postižené oblasti.
Otřesy zasáhly zejména provincie ve středu Číny, moderní odhady seizmologů přisuzují otřesům úroveň až 8,3 Richterovy stupnice. Epicentrum leželo v údolí řeky Wej-che nedaleko posvátné Květinové hory.
Rekordnímu počtu obětí nahrály i okolnosti. Region byl již v 16. století za vlády císařů z dynastie Ming hustě osídlen, tehdejší domy byly podle dobových pramenů velmi křehké. Velká část obyvatel navíc žila v umělých, křehkých jeskyních v tzv. sprašových skalách.
Obyvatelé v těchto nestálých měkkých sedimentech byli následkem mohutných sesuvů půdy okamžitě zasypáni. „Hory a řeky měnily místa. Země se náhle zvedala a tvořila nové kopce nebo náhle poklesla a stala se údolími,“ popisují událost dobové kroniky. Způsobené škody srovnávají odborníci s výbuchem jaderné bomby.