Před 20 lety odletěla na Mars první sonda, která potvrdila existenci vody na Rudé planetě

Dnes slaví dvacetileté výročí mise Mars Exploration Rover, která přinesla řadu cenných objevů z výzkumu povrchu Rudé planety.

Rover Spirit

Rover Spirit
Zdroj: NASA

  • Rover Spirit
  • Zdroj: NASA

Přesně před dvaceti lety, 10. června 2003, NASA odstartovala misi průzkumu povrchu Marsu s názvem Mars Exploration Rover (MER). Vozítko Spirit přistál na Rudé planetě po sedmi měsících. V červenci 2004 bylo na Mars vypuštěno druhé vozítko mise MER s názvem Opportunity. Obě vozítka zásadně změnila naše porozumění Rudé planety. Úkolem roverů bylo studovat geologii, klima a prozkoumat možnost existence vody na planetě.

Původně měly rovery pracovat pouze po dobu 90 marťanských dní, ale jejich úspěch překonal všechna očekávání. Spirit pracoval na povrchu Marsu až do března 2010, což představuje více než 25krát delší dobu než původní plán. Opportunity pokračoval ve své misi až do června 2018, kdy byl přerušen kontakt s vozítkem během silné prachové bouře.

Mezi největší vědecké objevy Spiritu a Opportunity patří potvrzení existence vody na Marsu. Oba rovery nalezly důkazy o minulých podmínkách, které by mohly podporovat mikrobiální život. Mise MER dále poskytla detailní informace o složení hornin a půdy na Marsu, což pomohlo lépe porozumět jeho geologické historii.

Díky MER a následným misím se naše znalosti o Marsu neustále rozšiřují, a tím se otevírají nové možnosti pro budoucí průzkum a možné osídlení Rudé planety.

Autor: Šimon Mitro

Související

UFO
Zahraniční UFO

NASA vytvoří tým pro zkoumání UFO

profimedia-0804632169
Zahraniční Vesmír

Na této planetě by mohl být život, uvádí NASA

profimedia-0786693491
Zahraniční Vesmír

Celkem 371 dní ve vesmíru. Amerika má nového rekordmana

Kuiper_Belt's_ice_cores_(28090044146)
Zahraniční Vesmír

Je v naší sluneční soustavě další planeta? Možná a je podobná Zemi