Je to přesně deset let poté, co ulice Kyjeva a jiných velkých ukrajinských měst zaplnily davy lidí, kteří se posléze začali domáhat i demise prezidenta Viktora Janukovyče. Rozbuškou se stalo Janukovyčovo prohlášení o nevýhodnosti smlouvy o přístupu Ukrajiny k Evropské unii a následné rozhodnutí ukrajinské vlády od dokumentu upustit.
21. listopadu 2013 se proto v Kyjevě konala velká demonstrace, která měla změnit tvář Ukrajiny, její domácí i zahraniční politiku, ale také narušit vztahy s Ruskem, což vyvrcholilo 24. února 2022 vpádem ruské armády na ukrajinské území.
Time flies…
— Visegrád 24 (@visegrad24) November 21, 2023
The Euromaidan protest started on November 21, 2013, exactly 10 years ago
1500 ppl gathered at Maidan to protest against Pres. Yanukovych’s shock decision not to sign the EU–Ukraine Association Agreement, choosing closer ties to Russia & the Eurasian Economic Union pic.twitter.com/FXGmrz55UA
V dalších dnech se protesty přelily i do dalších měst jako Charkov, Dněpropetrovsk, Luhansk, Lvov či Doněck a lidé rekrutující se hlavně z příznivců opozičních stran začali prosazovat omezení ruského vlivu, větší evropskou integraci, odmítnutí vstupu do euroasijské celní unie vedené Ruskem, zákaz Komunistické strany Ukrajiny, propuštění bývalé premiérky Julije Tymošenkové a odstoupení prezidenta Janukovyče.
Protesty nakonec trvaly celé tři měsíce a měly 121 obětí na životech, ale nakonec si opozice mohla připsat jasné vítězství. Janukovyč padl a s ním i proruské zřízení. Kreml na to ale reagoval obsazením Krymu, který byl od osmnáctého století ruským územím a Ukrajině jej jako součásti Sovětského svazu věnoval v roce 1954 tehdejší sovětský vůdce Nikita Chruščov. Na řadě míst na východě země vypukly proruské protesty, které ukrajinské úřady potlačovaly. Od roku 2014 probíhala na východě Ukrajiny otevřená válka mezi ukrajinskými a ruskými silami, která skončila anexí Krymu Ruskem.