čtvrtek 3. července 2025

Před deseti lety začal Euromajdan. Nepřímo tím spustil i současnou válku

Před deseti lety řekla Ukrajina Rusku své ne. Rozjela se vlna demonstrací, které vedly ke svržení prezidenta a nastolení prozápadního režimu.

Euromaidan_Kyiv4

Ukrajina si dnes připomíná deset let od Euromajdanu.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ukrajina si dnes připomíná deset let od Euromajdanu.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Je to přesně deset let poté, co ulice Kyjeva a jiných velkých ukrajinských měst zaplnily davy lidí, kteří se posléze začali domáhat i demise prezidenta Viktora Janukovyče. Rozbuškou se stalo Janukovyčovo prohlášení o nevýhodnosti smlouvy o přístupu Ukrajiny k Evropské unii a následné rozhodnutí ukrajinské vlády od dokumentu upustit.

21. listopadu 2013 se proto v Kyjevě konala velká demonstrace, která měla změnit tvář Ukrajiny, její domácí i zahraniční politiku, ale také narušit vztahy s Ruskem, což vyvrcholilo 24. února 2022 vpádem ruské armády na ukrajinské území.

V dalších dnech se protesty přelily i do dalších měst jako Charkov, Dněpropetrovsk, Luhansk, Lvov či Doněck a lidé rekrutující se hlavně z příznivců opozičních stran začali prosazovat omezení ruského vlivu, větší evropskou integraci, odmítnutí vstupu do euroasijské celní unie vedené Ruskem, zákaz Komunistické strany Ukrajiny, propuštění bývalé premiérky Julije Tymošenkové a odstoupení prezidenta Janukovyče.

Protesty nakonec trvaly celé tři měsíce a měly 121 obětí na životech, ale nakonec si opozice mohla připsat jasné vítězství. Janukovyč padl a s ním i proruské zřízení. Kreml na to ale reagoval obsazením Krymu, který byl od osmnáctého století ruským územím a Ukrajině jej jako součásti Sovětského svazu věnoval v roce 1954 tehdejší sovětský vůdce Nikita Chruščov. Na řadě míst na východě země vypukly proruské protesty, které ukrajinské úřady potlačovaly. Od roku 2014 probíhala na východě Ukrajiny otevřená válka mezi ukrajinskými a ruskými silami, která skončila anexí Krymu Ruskem.

Autor: Jan Skala

Související

1506355-180112-1287x836
Zahraniční

Protisovětskou sochu v Litvě poškodili tři zedníci. Na rozkaz ruských tajných služeb

Veganská klobása
Domácí

Návrh: Bezmasý výrobek se nesmí jmenovat řízek, čajová klobása nevadí

ropa
Ekonomika

Ruská nafta tajně proudí do Evropy přes Maroko

LPR_fighter_in_Luhansk_2
Zahraniční

Luhanská oblast je už celá ruská. Podle separatistů už Kremlu patří dávno