Jedna z největších záhad v historii letectví. Pilotka Amelia Earhart v roce 1928 jako první žena přeletěla Atlantik. Tato odvážná letkyně a průkopnice létání se stala ikonou své doby díky svým odvážným leteckým výkonům a touze prolomit ženské stereotypy. O devět let později zmizela nad Tichým oceánem, když se spolu se svým navigátorem Fredem Noonanem pokoušeli obletěl zeměkouli kolem rovníku. Jejich cílem bylo dosáhnout Howlandova ostrova v Tichém oceánu, ale při posledním rádiovém spojení zmizeli. Jejich ostatky ani zbytky letadla se nikdy nenašly.
Nyní se však zdá, že Earhartino letadlo objevil sonar, a to v hloubce téměř pěti kilometrů. Tým Deep Sea Vision se sídlem v Charlestonu v Jižní Karolíně tento týden prohlásil, že zachytil sonarový obraz v Tichém oceánu, který „se zdá být letadlem Lockheed 10-E Electra“, jež pilotovala Earhart v roce 1937. Společnost tvrdí, že od září prohledala přes 5 200 čtverečních mil oceánského dna. Sonarový obraz údajného Earhatina letadla zveřejnila společnost na sociálních sítích. Až při bližším prozkoumaní bude jasné, zda jde skutečně o onen dlouho ztracený letoun.
Kolem zmizení Earhart a Noona panuje dodnes řada spekulací. Od těch nejpravděpodobnějších, které předpokládají nedostatek paliva či navigační chyby, jež skončily katastrofou, k těm konspiračním, jež uvádějí, že byli zajati japonskými vojáky poté, co nechtěně vletěli na území okupované Japonskem. I když Earhart a Noon zmizeli v roce 1937, byli prohlášeni za mrtvé až před 85 lety, konkrétně v lednu 1939.
The hunt for Amelia Earhart.
— Deep Sea Vision (@DeepSeaVision) January 27, 2024
Deep Sea Vision scanned more than 5,200 square miles of ocean floor with a 16-person crew and the Kongsberg Discovery HUGIN 6000 before finding what could be the legendary American aviator’s Lockheed 10-E Electra. pic.twitter.com/lkxZqUOmkV