Před 405 lety přišli první otroci do Virginie. Započala nejtemnější kapitola amerických dějin

Přesně před 405 lety dorazilo do britské kolonie Virginie prvních dvacet afrických otroků, což znamenalo začátek více než dvou a půl století otroctví v Severní Americe.

Výjev afrických otroků na amerických plantážích.

Výjev afrických otroků na amerických plantážích z roku 1823.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Výjev afrických otroků na amerických plantážích z roku 1823.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Dne 20. srpna 1619 přistála u pobřeží Virginie ve městě Jamestown loď White Lion s přibližně dvaceti africkými otroky, kteří byli uneseni portugalskými kolonizátory. Tito otroci byli původně uneseni z území dnešní Angoly. I když byli v té době označováni jako „služebníci“ či „nevolníci“, jejich situace byla ve skutečnosti otroctvím. Pracovali bez nároku na mzdu a neměli možnost získat svobodu ani po splnění určitých podmínek.

Příchod těchto afrických otroků v roce 1619 znamenal nový začátek pro transatlantický obchod s otroky, který přetrvával až do poloviny 19. století. Tento obchod přivedl do Ameriky asi 12 milionů Afričanů, přičemž významná část byla umístěna v Brazílii a Karibiku, zatímco asi 400 tisíc jich přišlo na pevninskou část Severní Ameriky.

Přestože počet Afričanů v pevninské části Severní Ameriky byl relativně malý, jejich práce byla zásadní pro rozvoj ekonomiky britských kolonií a později i Spojených států. Dva z prvních afrických přistěhovalců, Antonio a Isabella, se stali „služebníky“ kapitána Williama Tuckera a jejich syn William je prvním známým Afroameričanem narozeným v Americe.

S rozvojem pěstování komodit jako tabák, bavlna a cukr se otroctví stalo klíčovým prvkem koloniální ekonomiky. I když byl obchod s otroky v roce 1807 zakázán, otroctví pokračovalo až do konce občanské války. Prezident Abraham Lincoln oficiálně osvobodil otroky v jižních státech v roce 1863, ale až přijetí 13. dodatku v roce 1865 znamenalo formální zrušení otroctví v USA.

Dědictví 246 let otroctví mělo nesmírně hluboký vliv na americkou společnost. I když rasová segregace byla prohlášena za neústavní až o století později, rasismus a diskriminace v Americe pokračovaly. Otroctví, které se stalo klíčovou součástí americké kultury a ekonomiky, je často označováno jako „původní hřích“ národa.

Autor: Šimon Mitro

Související

profimedia-0954130869
Zahraniční

Ve Washingtonu mrzne. Trumpova inaugurace bude po 40 letech vevnitř

Břevnovský klášter, hrob číslo 15, jeden z mála jedinců uložených do rakve
Domácí Zajímavosti

V Břevnově odkryli unikátní válečné pohřebiště z období sedmileté války

profimedia-0954216568
Domácí

Po jihlavském nádraží zbyly jen rozvaliny. Odpor obyvatel demolici nezabránil

Donald Trump
Zahraniční

Trump chce vrátit Hollywood na výsluní. Sází na Gibsona, Voighta a Stallona