Před 34 lety si pod sebou KSČ podřízla větev. Pomohl jí k tomu její člen Čalfa

29. listopadu, tedy přesně před 34 lety, se KSČ zřekla své vedoucí úlohy. Strůjce této myšlenky, ministr bez portfeje Marián Čalfa, vyšplhal po hřbetech svých spolustraníků k politickému triumfu.

1R4CxF

Marián Čalfa, komunista, který dal komunistům poslední ránu.
Zdroj: Profimedia

  • Marián Čalfa, komunista, který dal komunistům poslední ránu.
  • Zdroj: Profimedia

Pouhých 11 dnů od chvíle, kdy se na Národní třídě změnily dějiny Československa studentským pochodem, který měl původně pouze uctít památku fašisty zastřeleného studenta Jana Opletala, se sami komunisté připravili o možnost dál určovat politické směřování Československa. Sami totiž iniciovali návrh, aby byl z ústavy vyškrtnut odstavec o vedoucí úloze strany, který KSČ jako jediné zajišťoval úplnou kontrolu nad státní správou i nad společností. Návrh na zrušení vedoucí úlohy byl sice jedním z požadavků Občanského fóra, ovšem za svůj si jej vzal tehdejší ministr bez portfeje Marián Čalfa, který tím zahájil své velké námluvy s novou politickou garniturou.

Právě Čalfu, který rychle přestoupil z potápějící se KSČ do slovenské obdoby Občanského fóra, Verejnost proti násiliu, vynesla Sametová revoluce na vrchol jeho politické kariéry. 7. prosince 1989 jej ještě prezident Gustáv Husák pověřil vedením vlády a o tři dny později se stal federálním premiérem, když ve funkci vydržel takřka do rozpadu Československa.

Ovšem se zánikem federace zmizel z politické mapy i sám Čalfa. Přestože byl rodákem z Trebišova na samotném východě Slovenska, zůstal v Praze, kde se stal renomovaným právníkem a zasedl v představenstvu a dozorčích radách mnoha zprivatizovaných podniků.

Autor: Jan Skala

Související

Igor-novy-sirsi-1024x596
Domácí

Stříž končí jako nejvyšší státní zástupce. Koalici vadila jeho komunistická minulost

Fortepan_138490
Domácí Výročí

Havel být prezidentem původně nechtěl. Nakonec jej zvolili sami komunisté

f_pic1708
Domácí Výročí

Češi i Slováci rozpad federace vítali. Pachuť po rozchodu přetrvává dosud

roma 1989
Domácí Výročí

Svatořečení Anežky přivolalo revoluci. Mše ukázala, že věci jsou v pohybu