Dnes, 25. června, je to přesně 120 let, co se v indické Motihari narodil jeden z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století. Eric Arthur Blair vyrůstal v Anglii v Oxfordshiru, kde plyne říčka Orwell, podle níž si Blair zvolil svůj pseudonym, George Orwell. Po vystudování internátní školy ve Windsoru se přesunul do Barmy, kde do svých 25 let sloužil u imperiální policie.
V roce 1927 se vrátil do Anglie, kde se živil jako novinář a esejista. Nějakou dobu žil jako tulák v těch nejchudších vrstvách v Paříži a Londýně, tohle období následně zpracoval v knize Na dně v Paříži a Londýně.
Orwell byl socialistou, odpůrcem fašismu a zastáncem rovnosti ve společnosti. Byl silně ovlivněn politickými událostmi své doby, zejména druhou světovou válkou a vzestupem totalitních režimů v Evropě. Tyto zkušenosti se odrážejí v jeho dílech, která se často zabývají tématy jako je totalitarismus, propaganda a manipulace. Psal pod pseudonymem, protože nechtěl, aby jeho rodina a přátelé byli spojováni s jeho kritickými literárními pracemi.
Jeho nejznámější dílo 1984 popisuje svět ovládaný totalitním režimem, který si udržuje moc pomocí propagandy a manipulace. Kniha se stala symbolem nesvobody a manipulace, a stále je často citována a diskutována ve světle současných politických a technologických událostí. Orwellova kniha Farma zvířat byla naopak inspirována jeho kritikou sovětského komunismu a parodií na bolševickou revoluci.
Slavný autor zemřel v roce 1950 ve věku pouhých 46 let, ale jeho dílo a myšlenky stále žijí dál. Jeho knihy se staly klasikami literatury a jsou často představovány jako základní literární díla pro studenty, především v rámci maturitní četby.