Vlny veder jsou sice čím dál častější, ale rekordní naměřenou teplotu poslední roky ani dekády nepřekonaly. Rekord byl naměřen již v roce 1913. Tehdy bylo naměřeno 56,7 stupně Celsia v Údolí smrti, které se rozpíná ve východní Kalifornii. Zdejší písčité duny leží více než 80 metrů pod úrovní moře a jde o nejsušší místo celé Severní Ameriky.
Rekordní naměřenou teplotu si desítky let připisovalo libyjské město Azízíja, kde mělo být v roce 1922 naměřeno 58 stupňů. V roce 2012 bylo měření v Azízíje diskvalifikováno Světovou meteorologickou organizací (WMO). Meteorologové zjistili, že měření mohlo být ovlivněno až o sedm stupňů řadou faktorů.
WMO dospěla k závěru, že teplota může být nepřesná, protože byla naměřena na povrchu podobném asfaltu, což není spravedlivé zobrazení původní pustinné půdy. „Toto zkoumání ukazuje, že díky neustálým zlepšením v meteorologii a klimatologii mohou odborníci na klima nyní podrobněji reanalyzovat minulé záznamy o počasí,“ uvedl tehdy profesor geografie na Arizonské státní univerzitě a člen WMO Randy Cerveny.
Teplota v Údolí smrti, konkrétně v části nazývané Furnace Creek, kde rekordní teplota byla před 111 lety naměřena, obvykle dosahuje denního maxima kolem 46 stupňů, což z něj činí dlouhodobě nejteplejší místo na Zemi. Pro porovnání, v Česku byla nejvyšší neměřená teplota „pouhých“ 40,4 stupňů zaznamenána v Dobřichovicích u Prahy v roce 2012.
Už při teplotách nad 32 stupňů mohou lidé zažívat křeče a vyčerpání z horka. Při 50 stupních dochází ke kompletnímu přehřátí organismu, který může končit smrtí. I přes extrémní podmínky žije celoročně v Údolí smrti kolem 300 lidí.