pátek 25. července 2025

Pražští školáci trpí depresemi a úzkostmi. Ztrácejí i sebevědomí

Třetina pražských žáků druhého stupně základních škol a studentů středních škol vykazuje vážné příznaky úzkosti. Až 40 procent žáků má dokonce příznaky deprese. Je proto možné říct, že třetina pražských dětí se necítí po duševní stránce vůbec dobře.

studenti

Šikana na školách klesá, ale přesunuje se do online prostředí.
Zdroj: pixabay.com

  • Šikana na školách klesá, ale přesunuje se do online prostředí.
  • Zdroj: pixabay.com

Výzkum na základních a středních školách v Praze ukázal alarmující skutečnost. Až 40 procent žáků má příznaky deprese. Třetina jich trpí úzkostí. A 21 procent žáků by potřebovalo odbornou pomoc a podporu v oblasti duševního zdraví, protože nejsou se svým životem spokojení. Také špatně spí a chybí jim sebedůvěra. Více než polovina dokonce uvedla, že k nikomu ve škole necítí takovou důvěru, aby se svěřili se svými problémy přes 50 procent také ve škole nemá žádnou dospělou osobu, se kterou by mohli problémy prodiskutovat. I když fyzických napadení ubývá, zůstává šikana rovněž velkým problémem. Slovní a fyzické napadání se přesunulo do online prostředí.

V porovnání s předchozími lety se sice situace ohledně úzkostí a depresí zlepšila, přesto stále není dobrá. „Na optimistická hodnocení je ještě brzy. Sledované ukazatele psychického zdraví žáků zaznamenaly posuny do středu škály, ubylo nejhorších hodnot, ale i těch nejlepších, k celkovému zlepšení duševního zdraví žáků tak zatím nedošlo,“ upřesňuje datová analytička Dominika Matějovcová. Také zmiňuje, že dlouhodobě vážná je zejména duševní nepohoda u dívek.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

sociální sítě
Zdraví Sociální sítě

Sociální sítě ovládly teenagery. Polovina z nich přiznává, že jim škodí

deprese
Zdraví

Úzkostných a depresivních lidí v ČR přibývá. Může za to nedostatek bezpečí

deprese
Zdraví

Samota zabíjí. Nejvíce trpí mladé dívky, varuje WHO

střední škola
Domácí Školství

Digitální wellbeing má definici. Školám má pomoci chránit duševní zdraví dětí