Cesta do pravěku začíná u Františkových Lázní. Čtyři kilometry od vyhlášené lázeňské destinace leží přírodní rezervace Soos, která svým vzhledem i souborem lesních ekosystémů připomíná doby prvohor a druhohor. Návštěvník se totiž může projít po jeden a půl kilometru dlouhé stezce slatinišť, oligotrofních jezírek a tůní, kde může spatřit chráněné živočišné druhy, mezi které patří hnědásek chrástavcový. Zlatým hřebem celé rezervace jsou bezesporu mofety, což je projev post-vulkanické činnosti v chebském regionu. V České republice je sice ještě několik dalších míst, kde lze tyto mofety vidět, všechny jsou v Karlovarském kraji, ale ty na Soosu jsou nejvýznamnější.
Soos je od roku 1964 chráněným krajinným územím, v sedmdesátých letech devatenáctého století se Císařský pramen, který se dnes nachází na počátku naučené stezky, stal veřejně léčivým místem.
Návštěvníci kromě trasy dávnou přírodou mohou také navštívit muzeum. V něm se nachází několik expozic jako je například Příroda Chebska a Příroda Soosu, pavilon Dějiny Země, geologický park, modely prehistorických ještěrů v životní velikosti, stanice pro záchranu živočichů, expozice Ptačí svět Chebska v rámci stávajícího Muzea přírody a daňčí obora.