Zatím přesně nevyčíslené válečné reparace požaduje po Japonsku pravnučka posledního náčelníka aljašského ostrova Attu Mikea Hodikoffa, který leží nedaleko ruského pobřeží v Beringově moři. Helene Pagano tak reaguje na 82 let starou událost, kdy ostrov obsadili japonští vojáci v rámci bojů druhé světová války a několik desítek jeho obyvatel odvlekli do zajetí. V něm posléze, hladem a zimou, zemřel i její praděd. Její úsilí začalo letos v létě, kdy se na ostrov svých předků dostala s japonskou expedicí, která v tamní tundře hledala ostatky vojáků.
Ostrov Attu je nejzápadnější z Aleutského řetězce Aljašky. Bylo to jedno z mála území USA, včetně Guamu a nedalekého ostrova Kiska, které bylo během války japonskou armádou dobyto. Japonci přistáli na Attu 7. června 1942, obsadili tamní vesnice a po dobu tří měsíců v nich drželi obyvatelstvo pod zámkem. Poté je transportovali do Japonska, kde většina z nich pomřela.
Američané Attu osvobodili o rok později. Do roku 2011 tam pak měli vlastní vojenskou základnu. Po jejím opuštění zůstal ostrov neobydlen.
#HelenaPagano’s greatgrandfather was the #last #AlaskaNative #chief of a remote #island in the #BeringSea, closer to #Russia than #NorthAmerica. He #died #starving as a #prisoner of #war #pow after #Japanese #troops #invaded #during #WorldWarIIhttps://t.co/3rI7OKg43F
— ANONYMOUS allredToDoRoJo🍀 (@ALLREDToDoRoJo) December 14, 2024