Pravěký hrůzopták měřil dva a půl metru, byl vrcholným predátorem

Analýza obrovské kosti nalezené v Kolumbii ukázala paleontologům, že se jedná o nohu nepojmenovaného nelétavého ptáka ze skupiny hrůzoptáků. Díky svým rozměrům byl obávaný predátor pravděpodobně největším ze všech těchto dravých ptáků.

IMG_8641

Dravý hrůzopták.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Dravý hrůzopták.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Mohutný masožravý pták s dlouhým krkem a ostrým zobákem žil podle odhadu vědců na zemi přibližně před 12 miliony lety v období miocénu, vážil téměř 160 kilogramů a měřil dva a půl metru. Většina objevených fosílií těchto nelétavých ptáků, kteří se ve své době stali vládnoucími suchozemskými predátory, měřila mnohem méně a vážila jen v rozmezí pěti až sta kilogramů.

Objev fosilní nohy v kolumbijském nalezišti La Venta navíc pomáhá pochopit odborníkům, jak se tito ptáci rozšířili z tropické Jižní Ameriky až do Severní Ameriky, která byla mnohem chladnější. Až doposud existovala mezi oběma částmi kontinentu geografická propast. Nyní paleontologové vidí, kudy se hrůzoptáci dostali na sever.

Odborníci doufají, že v oblasti La Venta najdou i další kosti a dokážou tak odpovědět na celou řadu otázek. Například, jak se dokázali stát jedinými ptačími vrcholovými predátory, kteří kdy na Zemi žili.

Autor: Zuzana Beranová

Související

-1736373570-4
Zahraniční Video

Archeologové představili unikátní objev pocházející z dob královny Hatšepsut

dinosaur-footprints.xc27e093e
Zahraniční Foto

V Británii odkryli paleontologové koridor dinosauřích stop

IMG_8777
Zahraniční Fauna

Zvláštní ryba, myš i mlok. Vědci v Peru našli nové druhy zvířat

IMG_8737
Zahraniční Klimatické změny

Inovativní prášek může být revolucí v boji s klimatem. Umí z prostředí odsávat uhlík