„Francouzskou samici psa pralesního vybral koordinátor Evropského chovného programu jako vhodnou partnerku pro samce z našeho odchovu. Případná mláďata by obohatila evropský chov, protože samotný samec je velmi geneticky cenný a nepříbuzný ostatním psům pralesním na kontinentě. Jeho otec k nám přišel až z Japonska. Doufáme tedy, že se letos dočkáme mláďat,“ nastiňuje plány kurátor savců Pavel Brandl.
Pes pralesní je středně velká psovitá šelma obývající území Střední a Jižní Ameriky od Panamy až po Peru, Brazílii a Paraguay. V jeho původní domovině jej ohrožuje především rozšiřování zemědělské půdy, nedostatek kořisti i zvýšené riziko nákazy smrtelnými chorobami od domácích psů.
Chov těchto psovitých šelem je přitom dnes v zoologických zahradách spíše výjimečný i proto, že při odchovu mláďat jsou psi velmi citliví na jakékoliv vyrušování.
„Sbližování obou zvířat proběhlo bezproblémově. Samice si nejprve sama prošla a označkovala výběh. Je zajímavé, že tak učinila při stání na předních nohou v takzvané stojce, aby značku umístila co nejvýš. Samec to poté zase přeznačkoval a o fenu ihned začal projevovat zájem. Nyní všude chodí spolu, dokonce i spí přituleni v noře,“ popisuje první společné dny páru vrchní chovatelka malých savců Denisa Zběhlíková.