Ministerstvo životního prostředí předložilo návrh zákona o zálohování PET lahví a plechovek, který získal podporu hlavního města Prahy. „Zálohování umožní opětovné využití materiálu z nápojových lahví a plechovek. Tímto způsobem se zbavíme nepořádku na ulicích a v parcích a zároveň přispějeme k rozpočtům obcí,“ tvrdí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Povinné zálohování má výrazně omezit počet nevyužitých PET lahví a plechovek. Ročně se v Česku prodá 1,8 miliardy PET lahví a 800 milionů plechovek, přičemž značná část z nich podle dat ministerstva končí mimo tříděný odpad. Zálohový systém, který má být plně funkční od roku 2026, by měl zajistit 90procetní zpětný odběr těchto obalů.
„Zkušenosti z celé Evropy ukazují, že finanční motivace formou zálohy na PET lahve a hliníkové plechovky fungují. Dojde k celkovému snížení objemu odpadu, který končí nevytříděný v odpadkových koších nebo v horším případě volně pohozený na ulici či v přírodě. Se zavedením systému zálohování jsou spojeny jak environmentální, tak i ekonomické benefity,“ uvádí náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).
Praha již podporuje zálohování od května 2020, kdy rada města schválila usnesení na základě doporučení odborné komise. Nápojové PET lahve a plechovky tvoří 13,3 procenta směsného odpadu v centrální části města. Snížení tohoto odpadu by mělo pozitivní dopad na čistotu města. Praha má aktuálně necelých tři a půl tisíce stanovišť na multikomoditní sběr odpadu. Snížení frekvence svozů by mohlo městu ušetřit až 34 milionů korun ročně.