úterý 12. listopadu 2024

Praha chce otestovat nové druhy stromů, které lépe odolají klimatickým změnám

V příštích letech chce Praha vysázet 900 stromů. Půjde především o druhy, které nejsou pro naše klimatické podmínky příliš typické. Město chce otestovat, které stromy u nás obstojí v boji proti oteplování a zvládnou změny klimatu.

Čtverák Danielův

Projekt testování stromů potrvá deset let.
Zdroj: Praha.eu

  • Projekt testování stromů potrvá deset let.
  • Zdroj: Praha.eu

Stromořadí mají v městském prostředí svůj velmi podstatný účel. Pomáhají nám adaptovat se na změnu klimatu. Prokazatelně snižují okolní teplotu až o několik stupňů. Zvyšují vzdušnou vlhkost a v horkých dnech poskytují vytoužený stín.

V českých ulicích nejčastěji vídáme lípy, javory, jasany nebo hlohy. U nich je již ověřené, že pro naše podmínky jsou skvělé, jenže nesnášejí čím dál častější teplotní výkyvy, sucho a vlny veder. Proto je cílem Prahy zahájit projekt, při němž se budou zkoumat u nás zatím nepěstované druhy stromů. Většina z nich pochází z Asie nebo Severní Ameriky. V Evropě je tento projekt vůbec prvním svého druhu.

Pilotní projekt začal na Ovocném trhu

První testovaný druh, konkrétně jilm ulmus lutece roste od jara letošního roku na pražském Ovocném trhu.

Jedním z testovaných stromů bude i dub quercus variabilis. Tento druh a mnohé další, například javor Bürgerův, papírovník čínský, čtverák Danielův nebo zelkova habrolistá, se otestují v devadesáti lokalitách. Projekt potrvá deset let. „Testování nových druhů stromů přímo v ulicích je pro Prahu příležitost posunout klimatickou adaptaci města významně kupředu. Výsledky projektu mohou v budoucnu pomoci i dalším českým městům při hledání klimaticky odolných dřevin,“ říká k projektu ředitel odboru ochrany prostředí pražského magistrátu Štěpán Kyjovský.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

horko
Zahraniční Klimatické změny

Rok 2024 bude nejteplejším v historii měření

Nová radnice
Domácí

Praha podpoří čtyři divadla více než šesti miliony korun

znečištění ovzduší
Zahraniční Klimatické změny

Emise CO2 dosahují rekordních hodnot, varují odborníci

lesní požár
Zdraví Klimatické změny

Lesní požáry zabíjí ročně více než deset tisíc lidí, nadýchají se toxických zplodin