Po soudních tahanicích město vyzvalo podnikatele k ukončení sporů s tím, že v opačném případě s nimi nové nájemní smlouvy již neuzavře.
Manuál pro provozování předzahrádek jasně stanovuje jejich rozměr, vybavení či vzhledu. Vznikl kvůli problémům, které některé předzahrádky způsobovaly. Nadrozměrné oplocené předzahrádky na podestě například blokovaly průchod. „Rozumím tomu, že pro některé restauratéry může být smluvní pokuta vysoká. Nicméně oni měli stejnou možnost jako ostatní restauratéři přijmout nové podmínky a zahrádku upravit podle existujícího manuálu. Rozhodli se jít jinou cestou a bránit se výpovědím, které od města obdrželi u soudu, což bylo jejich právo. Nyní je však nesmí překvapovat, že Praha jako řádný hospodář postupuje podle uzavřených smluv a vymáhá smluvní pokuty,“ říká pražský radní pro majetek, legislativu a transparentnost Adam Zábranský.
Smluvní pokuta je deset tisíc korun za den, a tak jsou jednotlivé částky v řádech milionů korun. Vycházejí ale ze smluvních ustanovení obsažených v nájemních smlouvách, které restauratéři s Prahou uzavřeli.
„Smluvní pokuty v nájemních smlouvách považuji za vysoké, mají ale mimo jiné plnit odrazující funkci: cílem bylo předejít třeba právě tomu, že po skončení nájemní smlouvy nedojde ke včasnému vyklizení pozemku,“ vysvětluje Adam Zábranský.
Restauratéři se podle něj mohou obrátit na soud a ten posoudí, zda na smluvní pokutu má Praha nárok. “Stojím za tím, že pravidla musí platit pro všechny a jen jejich vymáháním se nám podaří zkultivovat podnikatelské prostředí v centru naší metropole,“ uzavírá Adam Zábranský.