Šperky ze želvoviny ze Středozemí, sukulenty z Jižní Afriky, jihoamerické výrobky z vlny lamy vikuňa, kaviár z Ruska, nejrůznější přípravky tradiční medicíny z Číny, lahve alkoholu s naloženými hady z Thajska či Indonésie, velrybí maso z Japonska nebo šály z vlny tibetské antilopy Chiru z Indie – to jsou jen některé suvenýry, jejichž dovoz z dovolené se může pořádně prodražit.
Podle mezinárodní úmluvy CITES o obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin je na seznamu chráněných druhů víc než 40 tisíc položek. Nejde jen o živé organizmy, ale i jejich části a výrobky z nich. Může se jednat například o různé masti s obsahem chráněných zvířat či rostlin, výrobky z krokodýlích či hadích kůží, některé mušle, předměty z želvoviny a slonoviny, kožešiny či vycpaniny.
K dovozu většiny exemplářů CITES do Evropské unie je nutné vývozní povolení země, odkud cestujete, a zároveň dovozní povolení České republiky. Bez těchto dokladů je dovoz nelegální a riskujete značné problémy na hranicích. „V mnoha zemích se porušení úmluvy CITES přísně postihuje, často hrozí i několik let vězení. V České republice se nezákonně dovezené exempláře zabavují a může být uložená pokuta ve výši od několika tisíc až do 1,5 milionu korun podle závažnosti činu. V některých případech lze dovoz posuzovat i jako trestný čin,“ vysvětluje Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí, která společně s celníky dodržování mezinárodní úmluvy CITES kontroluje.
Z cest po Středomoří si lidé také někdy nelegálně vozí suchozemské želvy. Z Eurasie se dovážejí zejména kožešiny kočkovitých šelem, vlků a medvědů a další lovecké trofeje. Z amerického kontinentu se importují rovněž kožešiny a lovecké trofeje, výrobky z kůží krokodýlů nebo peří z divokých ptáků. Z tropických destinací si turisté přivážejí schránky chráněných druhů měkkýšů a tvrdé mořské korály, které nasbírají na pláži, aniž by tušili, že je to zakázané. Typickým upomínkovým předmětem z jihovýchodní Asie je lahev obsahující chráněnou kobru naloženou v alkoholu, sušení mořští koníčci nebo tradiční čínská medicína.