čtvrtek 13. června 2024

Pozitivní zprávy ze Slovenska. Fico je mimo ohrožení života

Politická situace na Slovensku se neuklidňuje a návrh Zuzany Čaputové na schůzku napříč celým spektrem, už většina politiků odmítla. Mezitím nemocnice vydala zprávu, že Robert Fico se už mimo ohrožení života.

Robert Fico

Bývalý slovenský premiér Robert Fico.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Bývalý slovenský premiér Robert Fico.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Vedení banskobystrické nemocnice vydalo prohlášení, v němž hovoří o tom, že slovenský premiér Robert Fico je mimo ohrožení života. Jeho stav však nadále zůstává vážný a čeká jej velmi dlouho rekonvalescence. Ministr obrany Robert Kaliňák, který po středečním atentátu převzal roli nepsaného lídra vlády i strany SMER-SD uvedl, se naplnila pozitivní prognóza, ovšem stále ještě nedozrál čas k tomu, aby premiér mohl být převezen do bratislavské nemocnice. Fico musel poté, co atentátník zasáhl jeho břicho a poškodil střeva a žaludek, absolvovat pětihodinovou operaci.

Politická situace na Slovensku zůstává velice napjatá. Poté, co návrh prezidentky Zuzany Čaputové na svolání debaty u kulatého stolu, odmítli vládní strany SMER-SD, SNS a některé menší uskupení, oznámil svůj nesouhlas s akcí i zvolený prezident Peter Pellegrini. Ten uvedl, že nenastal ještě čas na uklidnění situace, protože někteří politici opozičních stran postrádají základní sebereflexi a jejich vyjádření po atentátu pouze přilévají oleje do ohně. Jednání, které bylo plánované na úterý, proto nejspíše nebude.

Autor: Jan Skala

Související

prof
Domácí

Pavel vyznamenal Čaputovou. Má stejný Řád bílého lva jako Fico a Alžběta II.

29853732687_6e5132be43_b
Zahraniční

Pellegrini vystřídá ve funkci i v Praze Čaputovou. Přijede za dva týdny

United_States_Secretary_of_Defense_Lloyd_Austin_hosts_Slovakia_Minister_of_Defence_Robert_Kaliňák_at_the_Pentagon_on_March_1,_2024_-_11
Zahraniční

Kaliňák žaluje svého předchůdce. Darování stíhaček byla vlastizrada, tvrdí

profimedia-0880965252
Domácí

Čaputová navštívila Česko naposledy jako prezidentka. Pavel ji přivítal na Hradě