Ministerstvo životního prostředí na podzim zadalo vypracovat vědeckou analýzu ohledně předcházení požárů v krajině v souvislosti s požárem v Českém Švýcarsku. „Časté požáry lesů a okolní krajiny jsou jedním z důsledků klimatické změny. Jen v roce 2022 vypukly v Evropě lesní požáry na zhruba 860 tisících hektarů. Z míst, které připomínají podmínky požáru v NP České Švýcarsko, to byl požár nedaleko německého Norimberku, kde shořelo na 1000 hektarů lesa, a to ve zcela přístupné oblasti. Do budoucna nedokážeme předejít vzniku dalších požárů, ale musíme se ponaučit a mít jasně připravené postupy, které zajistí uhašení požáru v jeho zárodku,“ prohlásil ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Na území Českého Švýcarska již dochází k obnově bylin, trav i jednotlivých stromů a očekává se poměrně rychlá regenerace lesa. „Do budoucna má Národní park České Švýcarsko nejvyšší šanci stát se přírodním unikátem co do vyšší pestrosti druhů, silných a odolných ekosystémů, které budou mnohem lépe odolávat klimatickým změnám. Jak vědci dokládají, přes sílu hoření zůstala ve spáleném lese významná část ohněm přímo nezasaženého nadložního humusu, a tak se velmi pravděpodobně zachovala část semenné banky pro následnou regeneraci lesa,” uvedl Jurečka.
Studie dokládá, že příčinou rychlého šíření požáru byla vysoká rychlost větru, nízká vlhkost vzduchu, suchá půda a vysoká teplota. Modelová analýza potvrdila, že šíření požáru nešlo v daných podmínkách snadno zabránit.