čtvrtek 18. července 2024

Povolení dálnice D49 narazilo u Nejvyššího soudu

Dálnice D49, která má spojit Hulín se Slovenskem, se opět dostala do problémů.

profimedia-0846204767

Stavba dálnice D49 v úseku Hulín-Fryšták (12. 2. 2024)
Zdroj: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia

  • Stavba dálnice D49 v úseku Hulín-Fryšták (12. 2. 2024)
  • Zdroj: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia

Dlouho odkládaná stavba dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem opět čelí komplikacím. Nejvyšší správní soud zrušil klíčové stavební povolení, čímž se stavba znovu zadrhla. Resort dopravy nyní musí znovu vypořádat námitky spolku Děti Země.

Problémy začaly v roce 2021, kdy Děti Země podaly rozklad proti vydanému povolení. Po zamítnutí se obrátily na Městský soud v Praze, který však také rozhodl ve prospěch ŘSD. Nejvyšší správní soud ale nalezl nedostatky v předchozích rozhodnutích a nařídil jejich přehodnocení. Soud zejména zpochybnil aktuálnost hlukových studií a vliv stavby na krajinný ráz.

Kvůli ztrátě právní moci stavebního povolení musí být práce na dálnici D49 pozastaveny. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musí provést konzervační práce, aby minimalizovalo škody z přerušení stavby. Plánované zprovoznění dálnice do konce roku je nyní ohroženo.

Podobné problémy nastaly již v roce 2010, kdy stavba dálnice D49 byla zastavena kvůli nedostatku financí. Tentokrát jsou překážky spíše administrativní a právní, včetně nedávného rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zrušil některá umístění objektů na stavbě.

Dálnice D49 má propojit křižovatku u Hulína s hranicí se Slovenskem a napojit se na budoucí slovenskou rychlostní silnici R6. Stavba dalšího úseku Fryšták–Lípa je plánována po roce 2027, s dokončením celé trasy se počítá až v příštím desetiletí.

Autor: Šimon Mitro

Související

Droga_krajowa_37_(czechy)
Domácí

Obchvat Pardubic vyvede dopravu z centra. Jeho stavba se však prodlužuje

stažený soubor
Domácí

Vybydlené ghetto půjde k zemi ještě letos. Je však stále plné bezdomovců

D6 Petrohrad Lubenec
Domácí

Začala stavba D6 mezi Petrohradem a Lubencem

profimedia-0879489146
Domácí

Pardubická tragédie se nesmí opakovat. Systém ETCS bude od srpna povinný