Potrhlá psycholožka Kudláková nebo teta Kateřina. Jana Synková slaví osmdesátku

Výrazná česká herečka Jana Synková dnes slaví 80. narozeny. Přestože jí proslavil film a televize, dnes dává přednost hlavně divadlu.

db9e57c13c119191380f00c91d08589c

Jana Synková ve snímku Babovřesky.
Zdroj: Youtube

  • Jana Synková ve snímku Babovřesky.
  • Zdroj: Youtube

Přestože Jana Synková nebyla nikdy herečkou hlavních rolí, řada jejích zejména televizních úloh je nezapomenutelná. Umělkyně, která vždy dokázala upoutat pozornost svým vřískavým, leckdy až protivným hlasem a silným komediálním talentem, dnes slaví osmdesáté narozeniny. Zcela končit s kariérou se zatím ještě nechystá. Před kamerou se sice objevila naposledy před pěti lety, když si zahrála ve filmu Špindl 2, stále je ale oporou divadla Studio Ypsilon.

Skutečnost, že se Synková poprvé objevila v dramatu Krvavá svatba z roku 1957 a následně i o 11 let později v dramatickém podobenství Farářův konec, neměla na její budoucí kariéru prakticky žádná vliv. Herečka totiž proslula až v pozdějších letech, nejprve v seriálech Křeček v noční košili, Druhý dech a Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, nejvíce slávy jí však přinesla role tety Kateřiny v ceněném seriálu i filmu Saturnin z roku 1994.

Poté Synkovou obsadili tvůrci potrhlé komedie Byl jednou jeden polda do výrazné role psycholožky Kudlákové, zazářila i v seriálu Život na zámku jako inspektorka Květa Kocourková a rázem byla jednou z nejvíce obsazovaných českých hereček. To jí vydrželo i řadu dalších let, kdy hrála v seriálech Vyprávěj, Doktor Martin, V.I.P. vraždy nebo ve filmech Zdeňka Trošky Babovřesky.

Autor: Jan Skala

Související

Záběr z filmu Shrek 2
Film a TV Výročí

Jedno z nejlepších filmových pokračování slaví. Shrek 2 měl premiéru před 20 lety

Rubikova kostka
Zahraniční Výročí

Rubikova kostka slaví 50 let. Za geniálním vynálezem stál maďarský architekt

profimedia-0872816956
Domácí

Česko se loučí se Simonou Postlerovou. Přišla dlouhá řada hereckých kolegů

S novou ústavou si prezident Antonín Novotný splnil sen o socialistickém Československu.
Domácí

Amnestie 9. května propouštěly politické vězně. Ta Novotného rušila i tábory