Muže, který choval hned sedm vlků několik let bez povolení, úřady dlouho nechávaly bez trestu a nepovolený chov tolerovaly. Ombudsman však s jejich jednáním nesouhlasil a postupně se tak úřadům podařilo pro vlky najít lepší podmínky, než jaké skýtal malý dvorek u rodinného domu v pražských Řepích.
Poslední vlk zůstával v péči svého původního majitele, dokud si pro něj na konci minulého týdne nepřijeli specializovaní pracovníci a netransportovali vlka do záchranné stanice v Řecku. „Případ znovu poukazuje na jedno z bolavých míst na poli ochrany zvířat. Situace, kdy se v Česku nenajde zázemí pro přijetí zvířat vyžadujících zvláštní péči, je obtížně řešitelná. Už v letech 2019 až 2021 jsem s Ministerstvem životního prostředí projednával nedostatek vhodných zařízení, která by se mohla takových zvířat operativně ujmout,“ uvedl ombudsman.
Ombudsman zároveň usiluje o to, aby další záchranné stanice vznikly i v České republice. Ministerstvo životního prostředí již v minulých letech vypsalo dvě dotační výzvy zaměřené na vybudování kapacit pro umístění vlků i dalších šelem. První takové zařízení u nás vzniklo v letošním roce v Zoo Tábor, a to díky dotační výzvě z roku 2020. Právě sem se převezla první část pražských vlků. Druhá dotační výzva z loňska zaplatí nové kapacity v Zoologické zahradě a zámku Zlín-Lešná. Další výzva se spustí na začátku příštího roku.