Důchodová reforma, ačkoliv v pozměněném znění, než ji původně navrhla vláda, dnes s největší pravděpodobností projde Poslaneckou sněmovnou. Vyplývá to s vyjádření ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který oznámil, že politikům vládní koalice se podařilo dosáhnout shody. Ta se opírá o základní skutečnost novely a to, že strop odchodu do penze se zvedne se současných 65 let o dva roky. Norma tak projde i přes odpor opozice, kdy dokonce šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že v případě volebního úspěchu v příštím roce, zase strop vrátí na současnou hranici. „Není to žádná reforma, ale je to, že lidé budou pracovat déle a za méně peněz,“ dodala Babiš.
Kromě toho novela zavede i další nepopulární opatření a k těm patří krácení výše penzí, Počítá se totiž s tím, že od roku 2026 dojde k postupnému snižování výpočtů u nově přiznaných důchodů. Podle Jurečky by výpočet důchodů neměl klesnout pod pětinu průměrné mzdy. Ta však dnes činí necelých 45 tisíc korun.
Ke změně dojde i v seznamu náročných profesí a jejich možnosti odejít do předčasného důchodu, kterou iniciovali Marek Benda z ODS a Jan Jakob z TOP 09. I tato změna projde, ovšem lidovečtí poslanci prosazují, že by v tomto případě zaměstnavatelům vznikla povinnost přispívat takovým pracovníkům do třetího důchodového pilíře na penzijní připojištění čtyři procenta z jejich hrubé mzdy.
Důchodová reforma oceňuje rodiče. Výchovné zvyšuje důchody rodičům o 500 Kč za výchovu dítěte a rodinný vyměřovací základ zajišťuje, že se jim čas strávený výchovou započítá do důchodu stejně jako kdyby pracovali za průměrnou mzdu v daném roce.
— Marian Jurečka (@MJureka) November 7, 2024
Pro nás lidovce je toto naprosto… pic.twitter.com/vLkBnayp87