V malém prostoru tisíce metrů pod hladinou se tísní pětice lidí: Stockton Rush, šéf firmy, která sestupy k Titanicu organizuje, francouzský podmořský badatel Paul-Henry Nargeolet a tři cestující – britský magnát Hamish Harding, pákistánský byznysmen Šahzada Dawúd se synem Sulmánem, kteří za výpravu zaplatili dohromady 5,4 milionu korun. Podívejte se, jak to uvnitř vypadá.
the titan submarine is controlled by Bluetooth with an old video game controller pic.twitter.com/AN73reFA19
— Richard B. Long (@intell911) June 20, 2023
Už v květnu 2018 upozornila Rushe skupina desítek oceánografů, inženýrů či vývojářů na své znepokojení týkající se vývoje ponorky a chystaných komerčních expedic. Titan nemá potřebné nezávislé bezpečnostní testy a měl by se potápět maximálně do hloubky 1 300 metrů. Jenže posádka mířila k vraku Titanicu, který je 3 800 metrů pod hladinou. Záchranné týmy se obávají, že se zaklínila v troskách lodi u dna.
Záchrana je tak téměř nemožná. Zatím totiž ani není jasné, kde přesně ponorka je. Poslední kontakt zaznamenali experti v úterý, kdy se z hlubin ozývalo pravidelné bouchání. Je ale také možné, že ponorka je na hladině. Posádka ale nemá šanci se z ní dostat, ponorku je totiž nutné zvenku rozšroubovat.