sobota 25. května 2024

Popularita papeže Františka klesá

Mezi americkými katolíky značně klesá obliba papeže Františka, uvádí průzkum.

Papež František

Papež František
Zdroj: Flickr

  • Papež František
  • Zdroj: Flickr

Podle nového průzkumu Pew Research Center vnímá 75 procent amerických katolíků papeže Františka příznivě, což je o osm procentních bodů méně než v roce 2021 a o 15 bodů méně než jeho dosavadní vrcholné hodnocení, které činilo 90 procent v roce 2015.

Aktuálně je František u 26 procent amerických katolíků velmi oblíbený a 49 procent k němu zastává spíše příznivý postoj. Právě první skupina je však mnohem menší než v prvních letech úřadování Františka. V roce 2015 vnímalo nadpoloviční většina amerických katolíků papeže velmi příznivě. Velmi příznivý postoj k Františkovi momentálně zastává méně amerických katolíků než k předešlému papeži, Benediktu XVI.

Většina amerických katolíků považuje papeže Františka za zástupce změn v katolické církvi. Přibližně sedm z deseti tvrdí, že současný papež představuje změnu v církevním směřování. Nejčastějšími žádostmi o změny jsou povolení antikoncepce, kněžského sňatku nebo změna postoje k LGBTQ komunitě. Názory katolíků na tyto kontroverzní otázky se však výrazně liší podle pravidelnosti účasti na mši. Katolíci, kteří chodí na mši každý týden, jsou mnohem více nakloněni konzervativnímu přístupu církve.

Autor: Šimon Mitro

Související

kryptoměny
Ekonomika

Češi stále o kryptoměny nemají zájem. Investují do nich opatrně

AI
Ekonomika AI

Necelá třetina českých firem využívá umělou inteligenci

protest pro legalizaci potratů v USA
Zahraniční

Třetina Američanek je pro zákaz potratů

profimedia-0874693410
Zahraniční

Papež František podpořil homosexuály. Nadále je však proti ženským kněžím