Německá strana Alternativa pro Německo (AfD) už v průzkumech volebních preferencí válcuje konkurenci, když se jí podařilo přeskočit i koalici CDU/CSU, která vyhrála únorové předčasné volby. Ovšem s tématy, které se nejčastěji zaměřují na potírání nelegální migrace a na zmírnění ekologického programu Green Deal For Europe, který už začal decimovat německé hospodářství a dostal jej do nejhorší recese od konce druhé světové války, strana narazila. Spolkový úřad pro ochranu ústavy totiž AfD nyní označil za extrémistické uskupení.
To vítá zejména německá ministryně vnitra Nancy Faeser ze sociálnědemokratické SPD, která se bude podílet i na vznikající nové vládě. Ta uvedla, že AfD diskriminuje celé populační skupiny, kdy se k muslimům a dalším přistěhovalcům chová jako k Němcům druhé kategorie. Podle zprávy úřadu ale existují i další indicie, které mohou u strany vykazovat extrémistické znaky.
Po předčasných volbách se AfD stala druhou nejsilnější stranou Spolkového sněmu. Vládu však sestavuje vítězná koalice a SPD, která se v hlasování ocitla na třetím místě. Tato skutečnost se však ukazuje v nejnovějších průzkumech, kdy podpora obou uskupení začala, zejména v případě CDU/CSU, klesat rapidně a obliba AfD naopak silně stoupat.
Das Bundesamt für Verfassungsschutz (BfV) stuft die AfD als gesichert rechtsextremistisch ein.
— Iman Sefati (@ISefati) May 2, 2025
Link: https://t.co/VLSWWihvys pic.twitter.com/FWDZ29FP1L