Římskokatolická církev, kterou po staletí řídili muži, zaznamenala historickou reformu. Doposud se ženy směly shromáždění účastnit pouze jako pozorovatelky.
Nové pravidlo dává pěti řeholním sestrám hlasovací právo v papežském poradním orgánu – synodě. Muži však budou mít stále většinové zastoupení.
Organizace Women's Ordination Conference uvedla, že nevysloveným důvodem, proč Vatikán dosud upíral kněžkám volební právo, byl sexismus.
For years Vatican representatives and bishops resisted, moving the goalpost with every synod as to why women were not allowed to vote. The unspoken reason was always sexism. #OrdainWomen
— #OrdainWomen find us on IG @womensordination (@OrdainWomen) April 26, 2023
Další změnou, kterou papež František oznámil, je rozšíření volebního práva na 70 vybraných neklerikálních členů náboženské komunity. Tento krok otevře synody také pro lidi mimo církevní hierarchii. Papež uvedl, že doufá, že v budoucnu budou polovinu těchto osob tvořit ženy a začlení se i mladí lidé.
Christopher Lamb, vatikánský korespondent pro katolickou zpravodajskou publikaci The Tablet, uvedl, že jde o pokus papeže učinit církev inkluzivnější a že řešení otázky o zastoupení žen se diskutuje již delší dobu. Předpokládá však, že reformy budou čelit významnému odporu některých částí církve.