Na klimatické konferenci OSN COP29 v Ázerbájdžánu byla po náročném jednání schválena dohoda o navýšení klimatické pomoci rozvojovým zemím na 300 miliard dolarů ročně do roku 2035. Přestože některé státy tento krok označují za průlomový, mnoho představitelů rozvojových zemí považuje částku za nedostatečnou.
Dohoda nahrazuje starší závazek vyspělých zemí poskytovat 100 miliard dolarů ročně, který byl splněn až v roce 2022. Kritici však varují, že nově stanovený cíl nepokrývá skutečné potřeby zemí nejvíce zasažených klimatickými změnami. Dalším významným bodem konference byla dohoda o globálním trhu s uhlíkovými povolenkami, která má od příštího roku umožnit efektivnější obchodování s emisemi.
Americký prezident Joe Biden a generální tajemník OSN António Guterres označili dohodu za důležitý milník, ale upozornili, že před světovými lídry stojí ještě mnoho práce. Příští klimatická konference se bude konat v amazonském deštném pralese v Brazílii, kde se očekává tlak na další konkrétní kroky, včetně postupného přechodu od fosilních paliv a navýšení obnovitelných zdrojů energie.