čtvrtek 18. července 2024

Polsko je v šoku. Tamní policie zatkla vojáky, kteří bránili hranice před migranty

Vojenská policie v Polsku čelí kritice za zatčení tří vojáků kvůli tomu, že vystřelili varovné výstřely před skupinou ozbrojených migrantů. Vojáci čelí obvinění ve stínu tragédie, kdy jejich kolegu na hranicích zabil další z běženců.

GPci-NWa4AA2DEP

Tři polské vojáky zatkla policie za to, že bránili hranici své země před migranty.
Zdroj: X

  • Tři polské vojáky zatkla policie za to, že bránili hranici své země před migranty.
  • Zdroj: X

Kvůli varovným výstřelům, nejprve do vzduchu a pak do země, zatkla polská vojenská policie tři vojáky, kteří nechtěli přes polsko-běloruskou hranici pustit skupinku asi padesáti migrantů vyzbrojených nejrůznějšími předměty. Ti se výstřelů zalekli a utekli zpět do Běloruska. I když se nikomu při události nic nestalo, věc bude mít s největší pravděpodobností soudní dohru. Varšavská prokuratura totiž zatčené vojáky viní z neoprávněného užití zbraní, překročení pravomocí a ohrožení životů dalších osob.

Do věci se vložila polská opozice. Informace, které měly zůstat v utajení, totiž vynesla na světlo a používá je jako argument vůči současné politice kabinetu premiéra Donalda Tuska. Vyjádření z tábora největšího opozičního uskupení Právo a spravedlnost hovoří dokonce o vlastizrádné vládě, jež podporuje ruské agenty, kteří migraci využívají k oslabení Polska. Jako špatné kritizují kroky vojenské policie i někteří vládní politici. Ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz uvedl, že zadržení vojáků při ochraně hranic je nepřijatelné. Obzvlášť v souvislosti s tím, že jeden z členů armádního sboru zemřel po útoku migranta.

Autor: Jan Skala

Související

F-16-Startup
Zahraniční

Americké stíhačky budou startovat z Ukrajiny. Ruský ministr volal do USA

profimedia-0783355521
Zahraniční Polsko

Polský parlament zamítl zákon o dekriminalizaci pomoci při potratech

profimedia-0233623373
Zahraniční

Po otřesu je v polském dole uvězněno 40 horníků

26382622234_e9cb21d09b_b
Zahraniční

Ukrajina vytváří novou jednotku legionářů. Ta se bude cvičit v Polsku