Polsko chce otevřít otázku válečných reparací. Předvolební tah, tvrdí opozice

Protiněmecké nálady v Polsku podle opozice využívá vládnoucí Právo a spravedlnost. To chce otevřít otázku válečných reparací a Německu vystavit účet na 1,3 bilionu dolarů.

Volodymyr_Zelenskyy_met_with_the_heads_of_governments_of_Poland,_the_Czech_Republic_and_Slovenia_in_Kyiv._(51939885817)

Jaroslav Kaczyński jako předseda nejsilnější polské strany Právo a spravedlnost otevření otázky válečných reparací podporuje.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Jaroslav Kaczyński jako předseda nejsilnější polské strany Právo a spravedlnost otevření otázky válečných reparací podporuje.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Téma placení reparací za utrpení způsobené při druhé světové válce chce znovu otevřít současná polská vládní strana Právo a spravedlnost. Náměstek polského ministra zahraniční Arkadiusz Mularczyk už rozeslal stovky dopisů městům a obcím, které vyzývá k podpoře vymáhání válečných reparací na Německu. Polsko se německých válečných reparací zřeklo už v roce 1953. Strana Právo a spravedlnost však nyní poukazuje na to, že úmluva z roku 1953 je neplatná, protože ji učinila polská komunistická vláda pod nátlakem Sovětského svazu. Po Němcích proto Poláci požadují 1,3 bilionu dolarů.

Opětovná otázka válečných reparací se nelíbí jen Němcům, proti je také samotná polská opozice. Podle šéfa Občanské koalice, expremiéra Donalda Tuska, jenž spolu se stranou Právo a spravedlnost patří k favoritům říjnových voleb, je vše součástí předvolebního boje a rozdmýchávání protiněmeckých nálad.

Volby budou v Polsku 15. října. Podle průzkumů by první místo měla obsadit právě strana Právo a spravedlnost. Ani vítězství jí však nezaručí většinu v polském Sejmu, a proto se při sestavování vlády bude muset opírat o podporu protizápadní krajně pravicové Konfederace.

Autor: Jan Skala

Související

52406920418_e696cb9dd0_b
Domácí

Konečná z KSČM do eurovoleb povede STAČILO! Druhý je kritik komunistů Dostál

besuch_plenarsitzung_bild
Zahraniční

Německo na rozcestí. Podle opozice tam vznikne islamistická strana

1024px-Petro_Poroshenko_MSC_2019
Zahraniční

Zelenskyj si prý hlídá svého rivala. Porošenka zadrželi a nesmí vycestovat

2014_대한민국_방위산업전(DX_Korea)_육군의_명품_무기와_장비_소개_(15577818781)
Ekonomika

Jižní Korea expanduje do světa zbraní. Její zboží bere Blízký východ i Polsko