Podle poslední zprávy OSN a Světové meteorologické organizace (WMO) je čím dál více lidí chráněno před extrémním počasím a nebezpečnými klimatickými změnami díky účinným varovným systémům, přesto však polovina zemí na světě stále nemá dostatečné systémy včasného varování před mnohými riziky.
Méně než polovina nejméně rozvinutých zemí a pouze 40 procent malých rozvojových ostrovních států má víceúčelový systém včasného varování. V arabských státech je znalost rizik podporujících tyto systémy zvláště nízká. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k zdvojnásobení rychlosti a rozsahu podpory v zemích v příštím roce. Nové závazky zahrnují finanční prostředky od Švédska, Dánska a Francie. Tato nová finanční injekce má urychlit pokrok a navázat na již položené základy v rozvojových zemích.
Mezi státy, které v posledních době zdokonalily systémy včasného varování, patří Malajsie, Laos a Etiopie, jež nyní mají vlastní národní akční plány a koordinační struktury. Varování před povodněmi vylepšilo také Fidži, které nyní může efektivně varovat téměř milion obyvatel.