Zpráva uvádí, že se to bude týkat více než čtyř miliard lidí, přičemž nejrychleji poroste počet dětí.
Obezita a nadváha ovlivňují zdravotní stav populace a přinášejí s sebou rostoucí náklady na zajištění zdravotní péče. Předpokládá se, že náklady spojené s prevencí či léčbou obezity budou do roku 2035 činit 3,3 bilionů korun. Devět z deseti zemí s největším očekávaným nárůstem obezity na světě jsou státy s nízkými nebo nižšími středními příjmy především v Africe a Asii.
Podle odhadů nárůst míry obezity na celém světě bude mít významný dopad na globální ekonomiku, který se rovná třem procentům celosvětového hrubého domácího produktu.
Prezidentka federace vyzývá, aby se nejrizikovější státy začaly problematikou obezity ihned zaobírat, jinak riskují následky v budoucnosti.
Upozorňuje zejména na rostoucí míru obezity u dětí a dospívajících, přičemž se očekává, že oproti roku 2020 se míra obezity zdvojnásobí, a to jak u chlapců, tak u dívek.
Na rostoucí míru obezity mají největší vliv trendy ve stravovacích návycích směrem k více zpracovaným potravinám. Dále pak větší míra sedavého chování omezená kapacita zdravotnických služeb.
Obezita:
Lékařský termín označující osobu s vysokým nadbytkem tělesného tuku.
Analýza používá k hodnocení index tělesné hmotnosti (BMI). BMI se vypočítá vydělením hmotnosti dospělého člověka druhou mocninou jeho výšky.