čtvrtek 18. července 2024

Politická krize ve Velké Británii má nečekané rozuzlení. Předčasné volby

Král Karel III. přijal návrh premiéra Rishiho Sunaka na rozpuštění britského parlamentu. Tím začala ostrá část předvolební kampaně.

53164127530_8b53e0923f_b

Britský premiér Rishi Sunak směřuje k drtivé volební porážce.
Zdroj: Flickr

  • Britský premiér Rishi Sunak směřuje k drtivé volební porážce.
  • Zdroj: Flickr

Už na konci tohoto měsíce bude rozpuštěn britský parlament, což je přímá cesta k volbám, které premiér Rishi Sunak ohlásil překvapivě už na 4. července. Vrcholí tím tak britská politická krize, kdy vládní Sunakovy konzervativci těžce ztrácejí voličskou podporu, která se posunuje směrem k opoziční Labour Party. Krize začala letos v únoru, kdy konzervativci těžce pohořeli v doplňovacích volbách a jejich debakl byl nejhorším výsledkem od 60. let

"Buď budu premiérem já nebo Keir Starmer," uvedl Sunak při svém projevu, kde zrekapituloval svou éru v premiérském úřadě, který je však pro něho podle předvolebních průzkumů nedostižnou metou. Konzervativci totiž na labouristy ve většině modelů ztrácejí až 20 procent. Labour Party se tak pravděpodobně vrátí do čela britské vlády po 14 letech.

Strana však, narozdíl od Sunaka, dosud nepředstavila konkrétní vize pro budoucí vládnutí. Otázkou je, co udělá s plánovanými deportacemi nelegálních migrantů do africké Rwandy, které byly Sunakovi částí společnosti vyčítány. Labouristé se totiž profilují jako progresivistická, liberální strana, s jejímž programem jsou takové kroky v rozporu. Navzdory tomu, že podíl migrantů na kriminalitě ve Velké Británii se za poslední dobu razantně zvýšil.

Autor: Jan Skala

Související

449780002_873850974567431_6436142333856164114_n
Zahraniční

Boj o premiérské křeslo začíná. Macron napodruhé přijal Attalovu demisi

Cliftonský visutý most
Krimi

Muž zabil spolubydlící. Ostatky nechal v kufrech na mostě v Bristolu

Cliftonský visutý most
Krimi

Dva kufry s lidskými ostatky ležely na mostě v Bristolu

profimedia-0888125447
Zahraniční

Francie má za sebou drsnou noc. Přiznivci vítězné levice se střetli s policií