pondělí 25. listopadu 2024

Policisté na Liberecku vyrazí na lov divočáků

Šíření afrického moru prasat je na Liberecku velký problém. Myslivcům s ním pomůžou policisté.

divočák

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Střelivo, tlumiče, termovize a zařízení pro noční vidění, která umožní účinný lov i v noci, nakoupí policie za miliony korun. Šest milionů získá od Ministerstva zemědělství, dalších osm pak od Ministerstva vnitra.

„V současnosti mohou proti přemnožené černé zvěři zasahovat pouze myslivci. To jsou však často dobrovolníci a mají jen omezené časové možnosti. Nákaza mezi divokými prasaty se přitom šíří. Letos jsme zaznamenali už 27 potvrzených případů. Rozhodli jsme se proto spolu s ministerstvem vnitra, že stejně jako při posledním výskytu choroby v České republice před sedmi lety využijeme zkušeností a schopností policistů. Tehdejší spolupráce se velmi osvědčila, na čas se dokonce podařilo České republice africký mor prasat zcela vymýtit. Proto chceme nyní tento úspěšný postup zopakovat,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

„Využíváme téměř identický postup jako při výskytu afrického moru prasat v roce 2017. Policie bude postupovat v rámci bezpečnostního opatření MOR a pořízený materiál bude moci opakovaně použít i v následujících letech,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Státní veterinární správa monitoruje Liberecko pomocí dronů, takže má aktuální informace o výskytu prasat. Po domluvě s myslivci se tak budou moci policisté vypravit do lokalit, kde bude lov nejpotřebnější. Police tam vyšle vycvičené střelce, kteří budou garantovat disciplínu při odstřelu a zároveň budou zárukou přesnosti střelby, která povede k rychlému usmrcování prasat divokých. S odstřelem na místě začnou policisté už v září.

„Je nutné, abychom prováděli veškerá možná preventivní opatření proti šíření choroby, protože africký mor je v populacích prasat divokých i domácích smrtelnou nákazou. V hospodářských chovech může způsobit obrovské materiální škody a vést až k úplné likvidaci chovů. Na základě dosavadních zkušeností s chorobou se jako nejvhodnější postup jeví zredukovat stavy prasat divokých,“ vysvětlil Výborný.

Africký mor prasat

Jedná se o virové onemocnění domácích a divokých prasat všech plemen a věkových kategorií, které je charakteristické vysokou, téměř stoprocentní úmrtností. Onemocnění se může šířit přímým kontaktem s nakaženým nebo uhynulým zvířetem, prostřednictvím syrových nebo nedostatečně tepelně upravených výrobků a odpadků obsahujících infikované vepřové maso nebo kontaminovanými materiály, krmivem, stelivem, hnojem, dopravními prostředky, obuví a oblečením. Hrozí přenos nákazy z černé zvěře do hospodářských chovů prasat, kde by infekce způsobila velké ztráty na majetku. Ochrana chovu spočívá zejména v dodržování zásad biologické bezpečnosti, především v zamezení kontaktu s volně žijícími prasaty.

Zamezit šíření nákazy mezi divokými prasaty je velmi obtížné. Současná nákazová situace v okolních zemích není dobrá, choroba se razantně šíří například v Německu, Itálii nebo Polsku.

Na člověka není nákaza přenosná.

Související

platba kartou
Krimi

Otec zadlužil vlastní dceru. Hrozí mu vězení

foto bankovka
Krimi

Pozor na dvoutisícovky na hraní, někdo jimi platí na Jihlavsku

fist-1131143_960_720
Krimi

Filippes111 sháněl holčičky na sex, policie teď hledá svědky

f734c375-8386-4877-82e3-26613aaeccfb
Krimi

Kominík, který vraždil na okraji Prahy, počká na soud ve vazbě