Jako neefektivní a předražený hodnotí myslivci ze severu Čech odlov divokých prasat, který si za svůj vzala policie, v souvislosti s šířením afrického moru mezi zmíněnými zvířaty. Podle nimrodů totiž 44 odvolených kusů za necelých šest týdnů odpoví tomu, co by stihli udělat sami za nepoměrně nižší částku. Střelci podle zprávy Policejního prezídia lovili divokou zvěř v oblastech Vratislavic nad Nisou a Vesce na Liberecku i v oblasti Rádla na Jablonecku.
Spory mezi policií a myslivci provází akci už od samého počátku. Muži zákona si stěžovali na nimrodi, kteří jim hatili odlovy používáním světlic a řehtaček, nimrodům se zase nelíbil, podle jejich slov, diletantský přístup policie, která navíc vykazovala neznalost terénu. Myslivci během stejné doby odlovili poloviční počet kusů než muži zákona.
Na kolik celá akce vyšla, zatím není známo. Podle neoficiálních zdrojů se hovoří o tom, že jedno odlovené prase stálo v přepočtu zhruba milion korun.
Severní cíp republiky má s africkým morem prasat problémy už několik let. Státní veterinární správa eviduje onemocnění jak na Liberecku, tak Jablonecku, i Českolipsku.
Co je africký mor prasat
Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích a prasat divokých, způsobené DNA virem rodu Asfivirus. Nemoc se vyskytuje endemicky u volně žijících prasat savanových a bradavičnatých v subsaharské Africe.
Virus je odolný vůči vnějším faktorům, může zůstat infekční více než rok v krevním séru, zůstává infekceschopný řadu měsíců ve zmraženém mase či sušeném mase z nakažených zvířat,[3] nicméně konzumace tohoto masa je pro člověka bez nebezpečí.