Bezdomovci, opilci nebo narkomani můžou za to, že se ve městě lavičky objevily. Nedá se prý na nich povalovat ani spát. Část obyvatel města je nadšená, podle diskusí na sociálních sítích jde evidentně o většinu. Ta druhá naopak kritizuje třeba to, že středová opěrka bude překážet, pokud se bude chtít posadit víc lidí než dva, a že se jedná o typický příklad nepřátelské architektury.
Na lavičkách se dokonce objevily cedulky, které vysvětlují, proč jde o nepřátelskou architekturu. „Respektuji názory opačné k těm mým, ale nelíbí se mi způsob, jakým se tento dotyčný vyjadřuje. Připevňovat cokoli na veřejný majetek nikomu nepřísluší. Neochota podepsat se také o mnohém svědčí,“ reagoval na ně náměstek primátora Aleš Tolar.
Za cedulkami je zřejmě organizace Food not Bombs Plzeň, která se proti lavičkám ostře vymezila. „Ovlivňují kvalitu veřejného prostoru, který působí nehostinněji. Primárně cílí proti lidem bez domova a znepříjemňuje jim pobyt ve městě, přestože jinam jít nemůžou. Vedení města prezentuje nové lavičky jako úspěch, s příčinami bezdomovectví nijak nebojuje,“ uvádí spolek na Facebooku. Lavičky se nelíbí také nepolitickému sdružení Plzeň má na víc, které se zabývá zlepšováním architektury a urbanismu.
Kritici vyčítají městu, že kvůli několika problémovým bezdomovcům, se kterými si nedokáže poradit, trestá nepohodlím všechny. „Středová opěrka je nesmysl, co nic systémově neřeší. Máte na náměstí dost kamer na to, aby se Městská policie podle toho chovala,“ zní jeden z názorů. „No, dovedu si představit, jak si pohodlně lehnout i přes onu překážku, ale opravdu je tohle způsob jak vyřešit problém s lidmi bez domova?“ ptá se v diskuzi další z Plzeňanů. „Ano, soudruzi, lavička je výhradně k sezení, polehávání zakázáno! A pěkně ruce za záda, ať se nehrbíme!“ reaguje další. „Za mě super, když se vsunu do přepážky, tak nespadnu při spaní z lavičky na zem, díky,“ zní další názor.
Snahy zamezit problémovým lidem, aby se na lavičkách povalovali není ničím novým. Stejný problém řeší řada měst u nás i ve světě.