pondělí 25. listopadu 2024

Pokrok ve zkoumání trilobitů. V Maroku našli vůbec nejzachovalejší exemplář

Velký pokrok ve zkoumání trilobitů, zejména jejich měkkých částí, udělali vědci v Maroku. Tam objevili velké naleziště těchto pravěkých tvorů, které do moře pohřbila sopka.

43243889_7fd0956665_b

V maroku vědci našli velmi zachovalé naleziště trilobitů.
Zdroj: Flickr

  • V maroku vědci našli velmi zachovalé naleziště trilobitů.
  • Zdroj: Flickr

Zkoumání pravěkých trilobitů se dostává na novou úroveň. V Maroku totiž paleontologové našli místo, kde kdysi činná sopka pohřbila před 500 miliony let obrovské množství těchto prehistorických tvorů. Tehdejší erupce ale byla tak silná, že pohřbené tvory doslova zakonzervovala. Vědci teď proto mají jedinečnou příležitost zkoumat kromě tvrdého povrchu trilobitího těla, také jeho měkké části, o kterých se toho dosud moc neví.

Současný marocký objev ukázal, že tělo trilobita bylo pokryto strukturou podobnou chlupům, odhalilo i otisky trávicího traktu, který sopečný popel zničil. Největší pokrok ve zkoumání trilobitů pak přinesl objev hlavových přívěsků, které měly na okraji úst lžícovitý tvar. Rovněž vědci přišli na to, že za mohutnými tykadly neměl trilobit tři hlavové přívěsky na každé straně, jak se dosud soudilo, ale že nakonec byly čtyři.

Trilobit se na Zemi objevil zhruba v době 550 až 530 milionů let před naším letopočtem. Ze světa pak zmizel během permského vymírání zhruba před 250 miliony let. V Čechách leží jeho největší naleziště v Brdech, v Jincích či Dalejském údolí v Praze.

Autor: Jan Skala

Související

měsíc
Zahraniční Vesmír

Nové důkazy potvrzují vulkanickou aktivitu na odvrácené straně Měsíce

Diseno-sin-titulo-78
Zahraniční Zajímavosti

Paleontologové objevili nejstarší fosilii jurského pulce, je i nejzachovalejší

profimedia-0791109327
Zahraniční

Afričtí migranti jako hrozba pro Evropu. V Maroku jich zastavili tři tisíce

GVn0jU9WoAA1qkQ
Zahraniční

Islandská sopka zase chrlí lávu. Puklina v zemi se rychle zvětšuje